لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۸

پلاتینی در واکنش به انتخاب دوباره بلاتر: تغییر در فیفا حیاتی است


میش پلاتینی رئیس اتحادیه فوتبال اروپا در یک نشست خبری در زوریخ سوئیس - ۷ خرداد ۱۳۹۴
میش پلاتینی رئیس اتحادیه فوتبال اروپا در یک نشست خبری در زوریخ سوئیس - ۷ خرداد ۱۳۹۴

رئیس اتحادیه فوتبال اروپا، روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به انتخاب دوباره سپ بلاتر به ریاست فدراسیون بین‌المللی فوتبال، بار دیگر بر ایجاد تغییرات در فیفا برای ترمیم اعتبار آن نهاد ورزشی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، میشل پلاتینی که خواستار کناره‌گیری بلاتر بود، گفت «من به حمایت یوفا از حرکت در راستای ایجاد تغییر در فیفا افتخار می‌کنم. تغییری که به عقیده من، برای اعاده حیثیت این سازمان حیاتی است.»

در حالی که فیفا با اتهام بزرگترین فساد مالی در تاریخ ۱۱۱ ساله‌اش روبرو است، ۲۰۹ کشور عضو فدراسیون بین‌المللی فوتبال روز جمعه در مورد پایان دادن به ریاست ۱۷ ساله بلاتر یا ماندن او در این مقام، اقدام به رأی گیری کردند.

در مرحله اول رأی‌گیری، سپ بلاتر با ۱۳۳ رای موافق در برابر تنها رقیب خود شاهزاده علی بن حسین که ۷۳ رای کسب کرد، موفق به کسب دست کم دو سوم کل آرا نشد، و از این رو رأی‌گیری به دور دوم کشیده شد.

اما با انصراف شاهزاده اردنی از ادامه رقابت، نیازی به برگزاری دور دوم رأی گیری نبود و به این ترتیب سپ بلاتر ۷۹ ساله، برای بار پنجم در مقام ریاست فیفا باقی ماند.

بیشتر اعضای اتحادیه فوتبال اروپا از شاهزاده اردنی، رقیب آقای بلاتر، حمایت می‌کردند.

میشل پلاتینی در بیانیه امروز خود همچنین به شاهزاده علی به خاطر تلاشش در رقابت برای کسب مقام ریاست فیفا تبریک گفت و از کشورهایی که در انتخابات روز جمعه، به این نامزد ۳۹ ساله رأی دادند، تشکر کرد.

دریافت رشوه، انتخابات ریاست فیفا در سال ۲۰۱۱ میلادی و همچنین نحوه حمایت مالی (اسپانسرشیپ) یک شرکت پوشاک ورزشی از فدراسیون فوتبال برزیل، از موارد اتهامی علیه مدیران ارشد فدراسیون بین المللی فوتبال عنوان شده است.

XS
SM
MD
LG