لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۹

سپ بلاتر : وجهه فیفا را بازسازی میکنم


چالش های سپ بلاتر در دوره جدید ریاست بر فیفا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

انتخاب مجدد سپ بلاتر به مقام ریاست فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، در حالی صورت گرفته است که گفته می شود ، بازداشت مقام های بیشتری از مدیریت فیفا در راه است.

بلاتر پس از پیروزی در انتخابات، که روز جمعه در شصت و پنجمین کنگره این سازمان صورت گرفت، به هواداران خود گفت که تلاش برای احیای وجهه فیفا نیازمند اعتماد به رهبری این سازمان است.

او گفت: «این پیروزی اکنون به من فرصت می دهد که وجهه فیفا را احیا کنم،زیرا ، به من گفته شد که من مسئول آنچه رخ داده است هستم. من این مسئولیت را قبول می کنم و ما باید وجهه بهتری برای فیفا بسازیم و من می دانم که چگونه این کار باید انجام شود.»

از سوی دیگر، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به پیروزی مجدد بلاتر روز جمعه ۳۰ مه گفت: «این تصمیم را خود آن سازمان می گیرد که اکنون دچار آشفتگی است. و ما میگذاریم خودشان انتخاب کنند.»

روسیه پس از اعلام نتایج انتخابات فیفا ، رسماً پیروزی بلاتر را به وی تبریک گفت.

بلاتر با کسب ۱۳۳ رای از ۲۰۹ رای در کنگره فیفا برای پنجمین بار ریاست فیفا را از آن خود کرد. رقیب او شاهزاده اردنی ، علی بن حسین ۷۳ رای آورد.

علی بن حسین که از سوی اتحادیه فوتبال اروپا و فدراسیون های فوتبال انگلستان ، آلمان و آمریکا حمایت می شد ازامکان اقدامات تلافی جویانه رهبران فیفا از حامیانش، اظهار نگرانی کرد.

انتخاب بلاتر در شرایطی صورت گرفت که دادگستری آمریکا از هفت مقام ارشد فیفا به اتهام اخذ دهها میلیون دلار رشوه از دهه ۱۹۹۰ به این سو، و همچنین اخذ رشوه در ازای اعطای امتیاز پخش مسابقات جام جهانی به رسانه ها اعلام جرم کرده است. یک مقام ارشد اداره کل مالیات آمریکا ، پس از بازداشت این ۷ تن در سوئیس گفت ، جام جهانی فوتبال را باید به درستی ، جام جهانی تقلب نامید.

سویس نیز تحقیقاتی درباره گزینش کشورهای روسیه و قطر به عنوان میزبان های مسابقات جام جهانی فوتبال در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۲ را آغاز کرده است.

بلاتر گفته است مشکلات فیفا هیچ تاثیری بر برگزاری مسابقات مقدماتی جام جهانی نخواهد داشت و کشورهای اروپایی می توانند برای میزبانی مسابقات ۲۰۲۶ خود را نامزد کنند.

به گفته کارشناسان، آینده بلاتر به واکنش اسپانسر های اصلی همچون کوکاکولا و مک دونالد بستگی دارد که از بازداشت مدیران ارشد فیفا و اعلام جرم دادستان آمریکا علیه آنها، وحشت زده شده اند. روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه به نقل از یک مقام ارشد اداره کل مالیات آمریکا نوشت که بازداشت های بیشتری در راه است.

XS
SM
MD
LG