لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۱۷:۱۱

سرخط خبرها

تحقیقات در دو بانک بریتانیایی در ارتباط با فساد فیفا

دو بانک بریتانیایی می گویند تحقیقاتی را در مورد احتمال پولشویی مقام های متهم به رشوه خواری و فساد فیفا از طریق این دو موسسه مالی آغاز کرده اند.

استاندارد چارترد و بارکلیز از جمله ده ها بانکی هستند که در اعلام جرم اخیر وزارت دادگستری آمریکا علیه ۱۴ تن از مدیران فیفا و رسانه ها از آن ها نام برده شده است.

با آنکه هیچ بانکی به تخلف متهم نشده است اما مقام های آمریکایی پیشتر اعلام کرده بودند درباره احتمال آگاهی موسسات مالی از ایفای نقش و دست داشتن در پرداخت و دریافت رشوه توسط متهمان پرونده تحقیقاتی را انجام خواهند داد.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

وزارت خارجه و ارتش اسرائیل عید نوروز را تبریک گفتند

وزارت خارجه و ارتش اسرائیل در صفحه‌های رسمی خود در توئیتر، عید نوروز را تبریک گفتند.


صفحه فارسی وزارت خارجه اسرائیل در پیامی نوشت: «ساعاتی پیش از آغاز سال نو، تبریک‌های گرم ما را از اسرائیل پذیرا باشید. برای شما مردم ایران آرزوی سالی سرشار از شادی، صلح و آزادی داریم. باشد که این سال نو دوستی و صمیمیت میان ملت‌ها را به ارمغان آورده و مردم ایران را به سربلندی و شکوفایی که شایسته آن هستند برساند.»

توئیتر ارتش اسرائیل هم در ویدئویی کوتاه در توئیتر، عید نوروز را تبریک گفت و نوشت برای مردم ایران آرزوی «سالی بهتر» می‌کند. حساب ارتش اسرائیل در یک توئیت جداگانه هم ویدئویی از برخی اعضای ایرانی‌الاصل ارتش اسرائیل منتشر کرد که عید نوروز را جشن گرفته بودند.


چهارشنبه شب به وقت واشنگتن نیز دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در یک پیام نوروزی به مناسبت سال جدید خورشیدی، ضمن تبریک نوروز با مردم ایران ابراز همبستگی کرد و گفت: «متاسفانه، مردم ایران باز هم قادر نیستند به طور کامل شریک شادی های این ایام باشند. امسال مانند تمام سال‌های چهار دهه گذشته، آنها آمدن بهار را زیر فشار سنگین ظلم رژیم فاسد و بی‌رحم شان تجربه می‌کنند.»

رئیس جمهوری آمریکا در پیام نوروزی خود گفته بود مردم ایران «به دنبال پس گرفتن تاریخ پرافتخار کشورشان، فرهنگ رسایشان، و جایگاه مشروع شان در جهان هستند. آنها سزاوار حکومتی هستند که پاسخگو باشد و با آنها با احترام و کرامت رفتار کند. با این حال رژیم ایران این اصول را رد می‌کند. در نتیجه زندگی روزمره مردم ایران شوربختانه با مفهموم نوروز در تضاد است؛ نوروزی که به زبان فارسی به معنای "روز نو" است و حامل امید برای روزی است که نیکی بر بدی پیروز شود و غم جایش را به شادی دهد.»

پرزیدنت ترامپ در پیام خود اضافه کرده بود: «من هم به مناسبت جشن نوروز به مردم سراسر جهان می پیوندم و برای تولد دوباره آزادی در ایران دعا می‌کنم. آزادی و عدالت یک روز بر ظلم و ستم غلبه خواهد کرد.»

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز در صفحه توئیتر خود «به نمایندگی از مردم آمریکا» نوشت، برای همه کسانی که در آمریکا، ایران و جهان نوروز را جشن می‌گیرند، صمیمانه‌ترین آرزوها را دارم.

وزیر خارجه ایالات متحده با این آرزو که سال جدید خورشیدی سال حیات دوباره و سرشار از سلامتی و کامیابی باشد، در ادامه پیام به دو زبان انگلیسی و فارسی نوشت «نوروز مبارک.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خوان گوایدو از دستگیری رئیس دفتر خود و یک عضو پارلمان خبر داد

خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا روز پنجشنبه یکم فروردین در پیامی در توئیتر و خطاب به مردم ونزوئلا و جامعه جهانی اعلام کرد رئیس دفتر او و یکی از نمایندگان پارلمان از سوی نیروهای امنیتی نزدیک به مادورو، دستگیر شده‌اند.

آقای گوایدو نوشت: «ساعت ۲:۲۴ صبح امروز، نیروهای امنیتی به خانه‌های سرجیو ورگارا نماینده پارلمان و رئیس فراکسیون وی‌پی و رئیس دفترم روبرتو ماررو، یورش برده‌اند. در حال حاضر هم در همان محل به گروگان گرفته‌ شده‌اند.»

وی‌پی، حزب اراده عمومی در ونزوئلا است که حزبی میانه‌گرای سوسیال دموکرات محسوب می‌شود.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا این یورش‌ها را محکوم کرده و خواستار آزادی سریع روبرتو ماررو شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو دستگیری رئیس دفتر خوان گوایدو را محکوم کرد

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه یکم فروردین و در پیامی در توئیتر، دستگیری رئیس دفتر خوان گوایدو رئیس جمهوری موقت و مشروع ونزوئلا را محکوم کرد.

آقای پمپئو گفت: «ایالات متحده یورش‌ها از سوی نیروهای امنیتی مادورو و دستگیری روبرتو ماررو، رئیس دفتر رئیس جمهوری موقت خوان گوایدو را محکوم می‌کند. ما خواستار آزادی سریع او هستیم. کسانی که در این کار دست دارند، تمامی پاسخگو خواهند بود.»

آمریکا و حدود ۶۰ کشور جهان ریاست جمهوری موقت خوان گوایدو را به رسمیت شناخته‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پروازهای هواپیمایی ماهان به فرانسه لغو می‌شود

شرکت هواپیمایی ماهان ایر از ابتدای ماه آوریل میلادی (۱۲ فروردین) پروازهای خود را به مقصد فرانسه لغو خواهد کرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از «یکی از کارکنان» این شرکت در تهران نوشته است که به آن‌ها گفته شده پروازهای این شرکت هواپیمایی از ابتدای ماه آوریل به مقصد فرانسه قطع خواهد شد.

دلیل لغو پروازهای این شرکت به فرانسه مسئله «تحریم‌ها» عنوان شده است.

ماهان ایر، دومین شرکت بزرگ هواپیمایی ایران است. این شرکت از سوی ایالات متحده در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته است.

پیشتر دولت آلمان نیز مجوز پروزهای شرکت هواپیمایی ماهان را در این کشور لغو کرده بود. آن زمان هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان گفته بود که لغو پروازهای ماهان برای آلمان به دلیل «مسایل امنیتی» ضروری بود. او گفته بود دلیل این تصمیم حمل تجهیزات جنگی و نیروهای نظامی به سوریه بوده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتش پاکستان: مرزبانان ربوده شده ایرانی را آزاد کردیم

عکس از آرشیو

ستاد مشترک ارتش پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد نیروهای ارتش این کشور در عملیاتی در ایالت بلوچستان، چهار مرزبان ربوده شده ایران را از یک مخفی‌گاه آزاد کردند.

براساس بیانیه ارتش پاکستان این عملیات در نزدیکی مرز این کشور با افغانستان و علیه یک «گروه ممنوع» انجام گرفت. این بیانیه اشاره‌ای به نام این «گروه ممنوع» نکرده است.

گروه جیش العدل مهر ماه سال ۹۷ اعلام کرد در حمله‌ای در نقطه صفر مرزی میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان ۱۲ مرزبان ایران را به «اسارت» گرفته است. کمی بعدتر پنج تن از این مرزبانان آزاد شدند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در ساعت‌های اولیه پنج‌شنبه اول فروردین ۹۸ خبر از آزادی ۴ تن از این مرزبانان داده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

سلاح‌های نیمه خودکار در نیوزیلند ممنوع شد

چند روز پس از حمله به دو مسجد در نیوزیلند، نخست‌وزیر این کشور اعلام کرد استفاده از انواع اسلحه‌های نیمه اتوماتیک در این کشور ممنوع است.

به گزارش آسوشیتدپرس، جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند با اشاره به قصد دولت خود برای «سخت‌تر» کردن قوانین مربوط به مالکیت اسلحه در این کشور، گفت از روز ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) «سلاح‌های نیمه خودکاری که در حمله تروریستی روز جمعه استفاده شد،

براساس قوانین جدید قطعه‌هایی که می‌تواند سلاح‌ها را به سلاح‌های نیمه خودکار تبدیل کند هم ممنوع می‌شود.

در حمله به دو مسجد در شهر کراست چرچ در نیوزیلنددر روز جمعه ۲۴ اسفند ماه، ۵۰ نفر کشته و حدود ۴۰ نفر هم زخمی شدند.

در نیوزیلند نزدیک به ۱.۵ میلیون نفر از مردم مالک اسلحه هستند. جمعیت این کشور حدود ۵ میلیون نفر است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مرکز آمار ایران: نرخ تورم سال ۹۷ نزدیک به ۲۷ درصد بود

افزایش نرخ تورم خانوارهای ایران

مرکز آمار ایران اعلام کرد در سال ۱۳۹۷ به طور متوسط نرخ تورم در ایران ۲۶.۹ درصد بوده است.

این بالاترین نرخ تورم اعلام شده ایران در پنج سال گذشته است. نرخ تورم اعلام شده در سال ۹۶ از سوی مرکز آمار ۸.۲ درصد اعلام شده بود.

براساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه به نقطه در ماه اسفند ۴۷.۵ درصد و نرخ تورم ماهانه ۳.۹ درصد بوده است.

نرخ تورم نقطه به نقطه بدان معناست که خانواده‌های ایرانی نسبت به اسفند ماه ماه سال گذشته طور متوسط ۴۷.۵ درصد بیشتر برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده­‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر خارجه آمریکا به ایرانیان و همه کسانی که نوروز را جشن می‌گیرند تبریک گفت

وزیر خارجه ایالات متحده بامداد پنجشنبه به وقت ایران در یک پیام توئیتری نوروز و سال نو را به ایرانیان و همه کسانی که آن را جشن می‌گیرند، تبریک گفت.

مایک پمپئو در این پیام «به نمایندگی از مردم آمریکا» نوشت، برای همه کسانی که در آمریکا، ایران و جهان نوروز را جشن می‌گیرند، صمیمانه‌ترین آرزوها را دارم.

وی با این آرزو که سال جدید خورشیدی سال حیات دوباره و سرشار از سلامتی و کامیابی باشد، در ادامه پیام به دو زبان انگلیسی و فارسی نوشت «نوروز مبارک.»

پیش از این (چهارشنبه شب به وقت واشنگتن) نیز دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده در یک پیام نوروزی به مناسبت سال جدید خورشیدی، بار دیگر با مردم ایران ابراز همبستگی کرد.

پرزیدنت ترامپ نوشت: «متاسفانه، مردم ایران باز هم قادر نیستند به طور کامل شریک شادی های این ایام باشند. امسال مانند تمام سال‌های چهار دهه گذشته، آنها آمدن بهار را زیر فشار سنگین ظلم رژیم فاسد و بی‌رحم شان تجربه می‌کنند.»

رئیس جمهوری آمریکا افزود: «مردم ایران به دنبال پس گرفتن تاریخ پرافتخار کشورشان، فرهنگ رسایشان، و جایگاه مشروع شان در جهان هستند. آنها سزاوار حکومتی هستند که پاسخگو باشد و با آنها با احترام و کرامت رفتار کند. با این حال رژیم ایران این اصول را رد می‌کند. در نتیجه زندگی روزمره مردم ایران شوربختانه با مفهموم نوروز در تضاد است؛ نوروزی که به زبان فارسی به معنای "روز نو" است و حامل امید برای روزی است که نیکی بر بدی پیروز شود و غم جایش را به شادی دهد.»

وی در پایان گفت: «با ابراز همبستگی با مردم ایران که آرزوی آینده ای آزاد همراه با فرصت، آبادانی و سعادتمندی دارند، ایالات متحده به محکوم کردن رژیم دیکتاتوری ایران ادامه می دهد. ما تعهد می‌دهیم که هرگز در مقابل خواسته های مردم ایران برای آزادی سکوت نکنیم و هیچگاه مبارزه مداوم آنها برای حقوق بشر را فراموش نخواهیم کرد. من هم به مناسبت جشن نوروز به مردم سراسر جهان می پیوندم و برای تولد دوباره آزادی در ایران دعا می‌کنم. آزادی و عدالت یک روز بر ظلم و ستم غلبه خواهد کرد.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیام نوروزی گوگوش: بهار واقعی دوباره می‌آید

گوگوش خواننده سرشناس ایرانی در یک پیام کوتاه ضمن تبریک نوروز ۱۳۹۸، ابراز امیدواری کرده که «بهار واقعی» برای ایرانیان برسد.

خانم گوگوش در پیام کوتاه خود که در اینستاگرام منتشر کرد، گفت: امیدوارم سالی بدون غم و غصه باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پیام نوروزی شاهزاده رضا پهلوی به مناسبت سال ۱۳۹۸: من به نجات ایران ایمان دارم

شاهزاده رضا پهلوی در یک پیام ویدئویی، سال نو خورشیدی را به ایرانیان تبریک گفت.

شاهزاده رضا پهلوی در پیام خود نوروز را «پیام آوار دوستی، محبت و شاد زیستن در سرزمین اهورایی ایران» دانست.

او گفت: «بیاییم با الهام از دگرگونی طبیعت، دست در دست هم، غبار انبوه و ناامیدی را از ایران مان بزداییم. ایران ما به دست توانای فرزندان آگاه و برومندش دگرباره سرزمین آزاد و آباد با مردمانی در رفاه و آسایش خواهد شد و ستم و تباهی از آن رخت بر خواهد بست. من به نجات ایران ایمان دارم.»

فیلم کامل پیام نوروزی شاهزاده رضا پهلوی را در زیر ببینید:

یک کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای مرزبانی زخمی شد

شبکه حقوق بشر کردستان، روز چهارشنبه ۲۹ اسفند خبر داد که شامگاه روز گذشته، یک کولبر ۲۶ ساله به نام جبار محمودی با تیراندازی مستقیم نیروهای هنگ مرزی زخمی شده است.

بنا بر این گزارش همزمان در همین منطقه یک کولبر دیگر به نام عارف اداک اهل روستای ژیوار از توابع سروآباد در اثر ایست قلبی در مرز نوسود و داخل خاک اقلیم کردستان جان خویش را از دست داد.

علاوه بر خطراتی مانند پرت شدن از کوه و یخ زدگی، شلیک به کولبران در سال‌های گذشته جان ده‌ها تن را گرفته و ده‌ها تن دیگر را نیز مجروح کرده است.

این درحالی است که مقامات ایران اذعان می‌کنند حجم کالای قاچاق وارد شده توسط کولبران در مقایسه با قاچاق از سایر مبادی بسیار ناچیز است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کاردی بی در اولین تجربه سینمایی همبازی جنیفر لوپز می شود

«کاردی بی» رپر آمریکایی دارنده جایزه «گرمی» به عرصه بازیگری گام می‌گذارد و قرار است در فیلم «کلاهبرداران» در کنار «جنیفر لوپز» بازی کند.

این فیلم در مورد چند زن است که در گذشته استریپر (رقصنده برهنه) بودند. خانم لوپز همچنین تهیه کننده این فیلم خواهد بود.

داستان فیلم از مقاله ای که در مجله «نیویورک» منتشر شد الهام گرفته است که در مورد کلاهبرداری چند استریپر سابق از مشتریان ثروتمند خود در وال استریت بود.

فیلمبرداری این پروژه ماه آینده در نیویورک آغاز می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

قدیمی‌ترین زندانی بدهکار استان تهران آزاد شد

زندان اوین در تهران

مصطفی محبی، مدیرکل زندان‌های استان تهران از آزادی قدیمی‌ترین زندانی بدهکار غیر عمد استان تهران پس از تحمل ۲۰ سال حبس در آستانه نوروز ۹۸ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری میزان، این زندانی که نام او محمدرضا عنوان شده است در یکی از شهرستان‌های استان گیلان کارخانه تولید دستمال کاغذی داشت و به دلیل نوسانات بازار دچار ورشکستگی مالی شد، در نهایت بانک جهت دریافت مطالبات خویش کارخانه و اموال او را توقیف و ضبط کرد.

مصطفی محبی در ادامه افزود: محمدرضا با وجود شکات فراوان و میلیارد‌ها تومان بدهی توان بازپرداخت و جلب رضایت آنان را نداشت. همچنین طی این بیست سال زندان همسرش از او جدا شده و عملا کسی پیگیر نجانش نبود. ولی در نهایت با پرداخت مبلغ ۱۴۵ میلیون تومان از سوی خیرین محمدرضا، ۶۷ ساله پس از ۲۰ سال از زندان اوین آزاد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدونا با توئیت مرموزش هواداران را کلافه کرد

مدونا حدود یک سال است که سرنخهایی در مورد موسیقی جدیدش به طرفداران خود داده اما آخرین سرنخ او طرفدارانش را گیج و کلافه کرده است.

خواننده پاپ روز سه شنبه در توئیتر عکسی از بریدن یک سیب با دستکش های قرمز رنگ پست کرد و نوشت «نمونه ای از آنچه در راه است». اما هیچ کس معنای این عکس را نمی داند.

انتظار می‌رود آلبوم جدید مدونا در سال جاری میلادی منتشر شود. این چهاردهمین آلبوم خواننده آمریکایی خواهد بود. مدونا آخرین آلبومش به نام قلب سرکش را در سال ۲۰۱۵ منتشر کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

محمد علی طاهری٬ زندانی عقیدتی به مرخصی نوروزی رفت

محمد علی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، روز سه‌شنبه ۲۸ اسفند، محمدعلی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه و زندانی عقیدتی در زندان اوین، به مرخصی نوروزی اعزام شد.

بنا بر این گزارش این زندانی عقیدتی اخیرا به دلیل آنچه «تظلم‌خواهی» نامیده شده ترک تابعیت خود از حکومت جمهوری اسلامی ایران را رسما به وکلایش اعلام نموده و نامه‌ای در این خصوص خطاب به حسن روحانی رییس جمهوری ایران نیز نوشته‌است.

آقای طاهری که در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰ بازداشت شده بوده، ابتدا از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شد، پس از اعتراض وکیل او و نقض این حکم در دیوان عالی کشور، این زندانی عقیدتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز تایید شد.

وزارت خارجه آمریکا بارها در گزارش‌های مربوط به حقوق بشر ایران به نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی و سرکوب افراد به دلیل عقایدشان اشاره کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اظهار نظر نتانیاهو در مورد احتمال هک شدن تلفن رقیبش در انتخابات اسرائیل

بنی گانتز، رقیب انتخاباتی بنیامین نتانیاهو - عکس از آرشیو

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز چهارشنبه ۲۹ اسفند گفت از آن‌جایی که ایران تلفن رقیبش را هک کرده، ممکن است «بنی گانتز» را تحت فشار بگذارد. تهران خبر هک تلفن بنی‌ گانتز را رد کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای نتانیاهو گفته در جریان این هک، «ایران اطلاعاتی حساس» را به دست آورده است. این سخنان آقای نتانیاهو به صورت آنلاین و از دفتر محل کار او منتشر شد.

آقای گانتز پیشتر گفته بود از سوی ماموران اطلاعاتی اسرائیل مطلع شده که تلفن او هک شده است. ولی جزییات بیشتری نداده و حتی نامی از این که ممکن است ایران پشت آن باشد، نیاورده است. بنی گانتز رییس سابق ارتش اسرائیل،‌ رقیب آقای نتانیاهو در انتخابات است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اولین رمان نویسنده جوان آمریکایی جایزه «قلم / همینگوی» گرفت

رمان «آنجا آنجا» اولین اثر «تامی اورنج» نویسنده آمریکایی است که تا کنون برنده چندین جایزه ادبی شده است.

روز سه شنبه انجمن قلم آمریکا اعلام کرد که جایزه «قلم/همینگوی» نیز همراه با ۲۵ هزار دلار به این نویسنده جوان اهدا می‌شود.

رمان «آنجا آنجا» در مورد جامعه سرخپوستان است که در ناحیه «اوکلند» در ایالت کالیفرنیا زندگی می‌کنند و داستان چالشهایی که این مردم با آن روبرو هستند را روایت می‌کند؛ چالش هایی مانند افسردگی، اعتیاد به الکل، و بیکاری.

خود تامی اورنج هم اهل اوکلند است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مشاور گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای از اروپا خواست تحریم‌های مالی بر ایران اعمال کند

گریم لمب

«گریم لمب» فرمانده سابق نظامی بریتانیا و مشاور فعلی گروه اتحاد علیه ایران هسته‌ای روز چهارشنبه ۲۹ اسفند از اتحادیه اروپا خواست جلوی انتقال «پول‌های سیاه» از سوی ایران و روسیه را گرفته و تحریم‌های اقتصادی علیه این دو اعمال کند.

آقای لمب در این نامه که در وبسایت «یورونیوز» منتشر شده نوشته است: «ایران هم مانند روسیه دوگانه بازی می‌کند و تهدیدی برای منافع اتحادیه اروپا در بیرون و فراتر از مرزهای اتحادیه است. رژیم ایران هرجا که گروه تروریستی باشد، از آن حمایت می‌کند مثل حزب‌الله در لبنان و یا در یمن و سوریه.»

او افزوده است:‌«ایران با نقض نُرم‌های بین‌المللی، فعالانه از تروریسم و اقدام به کشتار در خاک اروپا حمایت می‌کند که چند نمونه آن سال پیش علنی شد.» گریم لمب گفته است: «اتحادیه اروپا باید حتی پیش از خطر هسته‌ای ایران، تحریم‌ها علیه ایران را اعمال می‌کرد.»‌

آقای لمب گفته «پول‌های سیاه» روسیه و ایران صرف بی‌ثباتی در خاک اوکراین و تروریسم در خاک اروپا می‌شود و باید تحریم‌های جدی اتحادیه علیه این دو کشور را همراه داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزارت خارجه آمریکا «بهار سیاه» و سرکوب فعالان در کوبا را محکوم کرد

هاوانا - کوبا، عکس از آرشیو

کیمبرلی برایر، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور نیمکره غربی روز چهارشنبه ۲۹ اسفند و طی پیام‌هایی در توئیتر، سرکوب گسترده فعالان در کوبا و شرایطی که «بهار سیاه» نام گرفته را محکوم کرد.

خانم برایر نوشته است: «۱۶ سال پیش و در چنین روزهایی، گروهی از شهروندان شجاع کوبا طوماری با بیش از ۱۰ هزار امضا به کنگره کوبا فرستاده و درخواست کردند اصلاحات سیاسی انجام شود.»

او افزود:‌«درخواست‌های مطرح شده در این طومار، خیلی ساده بود: این که دولت کوبا به حق تجمع و آزادی بیان مردم کوبا احترام بگذارد، اجازه دهد انتخابات منصفانه برگزار شود و اجازه داده شود دیگر احزاب غیر از حزب کمونیست هم به شکل قانونی فعالیت کنند.»‌

معاون وزیر خارجه آمریکا گفت: «واکنش دولت کوبا به این درخواست، زندانی کردن ۷۵ فعال و روزنامه‌نگار و سرکوب گسترده‌ای بود که «بهار سیاه» نام گرفت. امروز خیلی از مردم شجاع کوبا به طور صلح‌آمیز خواستار نگه داشتن شعله دموکراسی هستند که زندانی کردن یا آزار نمی‌تواند آن را خاموش کند.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

وزیر کشور فرانسه خواستار لغو مجوز فعالیت چهار مرکز اسلامی به دلیل «تلاش برای توجیه جهاد مسلحانه» شد

کریستوف کاستانر، وزیر کشور فرانسه،

وزیر کشور فرانسه خواستار لغو مجوز فعالیت چهار مرکز اسلامی به دلیل «تلاش برای توجیه جهاد مسلحانه» شد

کریستوف کاستانر، وزیر کشور فرانسه، از هیئت دولت این کشور خواستار انحلال چهار مرکز اسلامی در این کشور شد که برای مشروعیت دادن به «جهاد مسلحانه» تلاش می‌کنند.

به نوشته روزنامه فرانسوی پاریزین، وزیر کشور فرانسه روز چهارشنبه ۲۹ اسفند گفت که این مراکز از طریق سخنرانی ها و خطابه ها و فعالیت طرفدارانشان در فضای مجازی در پی «مشروعیت بخشیدن به جهاد مسلحانه» هستند.

این مراکز و انجمن ها عبارت از «مرکز زهرا»، «فدراسیون شیعیان»، «حزب ضدصهیونیست» و شبکه تلویزیونی «ماریان» هستند که به گفته وزیر کشور فرانسه جهاد مسلحانه را همانند «حماس»، «جهاد اسلامی فلسطین» و «شاخه نظامی حزب الله لبنان تشویق» توجیه می کند که همگی در لیست گروه‌های تروریستی اروپا هستند.

حدود شش ماه پیش در پی یک عملیات ضدتروریستی علیه انجمن شیعه «مرکز زهرا» و خانه های رهبرای اصلی آن در منطقه گراند سنت در شمال فرانسه، که منجر به کشف سلاح و بازداشت سه تن شد، مایکل لالند، فرماندار منطقه شمال، فعالیت این مرکز را برای شش ماه به تعلیق درآورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش سی‌ان‌ان از تحقیقی در ایران: چای «دهان‌سوز» و داغ خطر سرطان مری را دو برابر می کند

خیلی ها روزشان را با نوشیدن چای آغاز می کنند ولی بنا به یک مطالعه جدید، آنهایی که چایشان را خیلی داغ و به قول معروف دهان سوز می نوشند، خطر ابتلا به سرطان مری را در خود بالا می برند.

به گزارش سی ان ان، پژوهش ها نشان می دهد که نوشیدن ۷۰۰ میلی لیتر چای معادل دو فنجان بزرگ در دمایی بالاتر از ۶۰ درجه سانتیگراد - در مقایسه با افرادی که مقدار کمتر و در دمای پائین تر چای می خورند – خطر سرطان مری را تا ۹۰ درصد بالا می برد.

این مطالعه به مدت ۱۰ سال بر روی ۵۰ هزار نفر در استان گلستان ایران انجام شده است. شرکت کنندگان بین سنین ۴۰ و ۷۵ سال بودند.

دکتر فرهاد اسلامی، مدیر و ناشر این مطالعه در انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که قبل از نوشیدن هر نوع مایعات داغ، مثل چای و قهوه مطمئن باشید که کمی خنک شده باشد.

نتایج این پژوهش روز چهارشنبه، در ژورنال بین المللی سرطان منتشر شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پژوهش جدید: مصرف روزانه ماری‌جوآنا می تواند به روان‌پریشی منجر شود

به گزارش رادیوی عمومی ملی «ان پی آر»، مطالعه جدیدی که نتایج آن روز سه شنبه در ژورنال پزشکی «لنست سایکیتری» منتشر شد، نشان می دهد که مصرف روزانه از ماری‌جوآنا، به خصوص نوع خیلی قوی آن با THC بالا، احتمال روان‌پریشی را در یک فرد افزایش می دهد.

بنا به نتایج این پژوهش، در شهرهای اروپایی مثل لندن، پاریس، و آمستردام، که علف خیلی قوی در دسترس مردم است، موارد جدید روان‌پریشی، بیشتر از کشورهای دیگر دیده شده است.

پیش از این مطالعاتی صورت گرفته بود که نشان می‌داد استفاده زیاد و پی در پی از این ماده می تواند تأثیرات منفی نیز داشته باشد و آن بالا بردن خطر روان‌پریشی است – یعنی حالتی که در آن یک فرد «توانایی تفریق واقعیت از خیال» را ندارد.

با قانونی شدن رو به افزایش ماری‌جوآنا در ایالت های آمریکا، مصرف آن نیز بالا رفته است. ضمنا چون ماری‌جوآنای طبی، در برخی از موارد پزشکی به بیماران تجویز می شود، این گیاه به یک گیاه سالم و مفید شناخته می شود. ولی ظاهراً زیاده روی در هر چیزی بد است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اتحادیه اروپا به دلیل نقض قوانین مالی آنلاین، گوگل را به پرداخت ۱.۷ میلیارد دلار محکوم کرد

کارشناسان قوانین و مقررات اتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۲۹ اسفند اعلام کردند شرکت گوگل قوانین تجارت منصفانه را رعایت نکرده و از موقعیت خود در بازار سوءاستفاده کرده است. بر همین اساس، گوگل به پرداخت جریمه نقدی ۱.۴۹ میلیارد یورو - ۱.۷ میلیارد دلار - محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس و با رای اخیر، مبلغ جریمه‌ای که کمیسیون مقرراتی اتحادیه اروپا علیه گوگل تاکنون وضع کرده، به جمع ۱۰ میلیارد دلار رسیده است. قوانین ضد تراست اتحادیه اروپا، مقرر کرده که هیچ شرکتی نباید بازار را به شکل انحصاری برای منافع خود تغییر دهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

اموال یک زوج زندانی سیاسی به نفع حکومت ایران مصادره شد

حسن صادقی و فاطمه مثنی، دو زندانی سیاسی

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، «ستاد اجرایی فرمان امام» تنها خانه فاطمه مثنی و حسن صادقی، دو زندانی سیاسی که در زندان‌های اوین و گوهردشت زندانی هستند را مصادره کرده است.

ایمان صادقی، فرزند این دو زندانی سیاسی به کمپین حقوق بشر در ایران گفت «ستاد اجرایی فرمان امام» پس از مصادره بخش زیادی از املاک، در حالی برای مصادره تنها محل سکونت خانواده اقدام کرده است که بر اساس قوانین جزایی، دادگاه نمی‌تواند اموالی را مصادره کند که همسر و فرزندان و افراد تحت تکفل محکوم را از نیازهای اولیه‌ای مانند خوراک و پوشاک و مسکن محروم کند.

به گفته ایمان صادقی، والدینش در زندان به مراقبت‌های پزشکی نیاز دارند اما مقامات قضایی-امنیتی توجهی نکرده‌اند و با وجود هماهنگی و نوبت دکتر با هزینه خانواده، با اعزام نکردن پدر و مادرش به بیمارستان در روند درمان آنان کارشکنی می‌کنند.

حسن صادقی و فاطمه مثنی، ۲۰ فروردین ۹۳ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب توسط قاضی ماشاالله احمدزاده به اتهام «ارتباط با سازمان مجاهدین خلق» هر یک به ۱۵ سال زندان محکوم شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ترزا می خواستار تمدید مهلت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا شد

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا رسما از اتحادیه اروپا درخواست کرد که مهلت خروج کشورش از آن اتحادیه سه ماه تمدید شود.

به گزارش آسوشیتدپرس، نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه ۲۹ اسفند در نامه خود به دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، نوشت که به روشنی مشخص است برگزیت تا مهلت تعیین شده کنونی، ۲۹ مارس(۹ فروردین) تکمیل نمی شود.

با این حال، حزب رقیب دولت خانم می و اعضای حزب محافظه کار در پارلمان که از ماندن در اتحادیه اروپا حمایت می کنند، مهلت سه ماهه را برای رسیدن به توافق در داخل کشور برای نحوه خروج از اتحادیه اروپا را کافی نمی‌دانند.

خروج از اتحادیه اروپا بدون توافق با این اتحادیه می‌تواند موجب اختلال بسیار در کسب و کارها و زندگی افراد، چه در داخل بریتانیا و چه در دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مایک پمپئو در کویت: توافق کردیم مقابل اقدامات برهم‌زننده ایران ایستادگی کنیم

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه ۲۹ اسفند و در پیامی در توئیتر از دیدار خود با امیر کویت خبر داد و نوشت: «دیدار بسیار خوبی با امیر الصباح داشتیم و از بسیاری از دیپلماسی‌های خوب و موفق او به ویژه در مورد اختلاف موجود در شورای همکاری خلیج متشکریم.»

وزیر خارجه آمریکا گفته است: «با امیر کویت در مورد نیاز به وجود اتحاد و یکپارچگی در شورای همکاری خلیج برای پیشرفت در مسائلی چون بهبود وضعیت منطقه‌ای، امنیت، ثبات و ایستادگی در مقابل فعالیت‌های برهم‌زننده رژیم ایران، توافق کردیم.»

آقای پمپئو در این سفر منطقه‌ای خود و بعد از کویت، قرار است از لبنان و اسرائیل هم دیدار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پروفسور آمریکایی، اولین زن دریافت کننده جایزه ریاضیات «آبل» شد

کرن کسکولا اولنبک، استاد دانشگاه تگزاس در شهر آستین، دریافت کننده جایزه بین المللی ریاضیات «آبل»

یک پروفسور آمریکایی، اولین زن دریافت کننده «جایزه آبل»، یکی از معتبرترین جوایز بین المللی ریاضیات در جهان، شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، آکادمی علوم و ادبیات نروژ در شهر اسلو، روز سه شنبه اعلام کرد که «کرن کسکولا اولنبک» استاد دانشگاه تگزاس در شهر آستین، امسال برنده جایزه آبل شده است که خیلی‌ها آن را هم طراز جایزه نوبل ریاضیات می دانند.

این جایزه ۶ میلیون کرون نروژی، معادل ۷۰۴ هزار دلار آمریکا است.

هیئت ژوری از خانم کسکولا اولنبک به خاطر «فعالیت هایش در تجزیه و تحلیل هندسی و نظریه پیمانه ای، همینطور از اینکه یکی از طرفداران سفت و سخت برابری جنسیتی در زمینه علوم و ریاضیات» است، تقدیر کرد.

این جایزه به افتخار «نیلس هنریک آبل»، ریاضی‌دان نروژی قرن نوزده میلادی، در سال۲۰۰۳ توسط کشور نروژ بنیان گذاشته شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

در جریان سفر مایک پمپئو یادداشت‌‌های تفاهم میان آمریکا و کویت امضا شد

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که در کویت به سر می‌برد، روز چهارشنبه ۲۹ اسفند شماری یادداشت تفاهم میان ایالات متحده و کویت امضا کرد.

آقای پمپئو در پیامی در توئیتر گفت: «این یادداشت‌های تفاهم در مورد حوزه‌های جدید همکاری است. ما مشتاق همکاری پیشرفته در اهداف مشترک و آوردن صلح و کامیابی به مردم کشورهایمان هستیم.‌»‌

وزیر خارجه آمریکا در سفر منطقه‌ای خود و پس از کویت، قرار است به لبنان و اسرائیل هم سفر کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دختر نظربایف به عنوان رئیس پارلمان قزاقستان منصوب شد

داریگا نظربایف

«داریگا نظربایف» ‌دختر بزرگ نورسلطان نظربایف روز چهارشنبه ۲۹ اسفند به عنوان رئیس پارلمان قزاقستان منصوب شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، «قاسم جومارت توکایف» که به عنوان رئیس جمهوری موقت منصوب شده، این انتصاب را اعلام کرد.

به رغم کناره‌گیری نورسلطان نظربایف از قدرت، روز چهارشنبه همچنین پارلمان طرحی را تصویب کرد که می‌گوید حتی در صورت در اختیار نداشتن ریاست جمهوری، نورسلطان نظربایف «رهبر ملی» قزاقستان محسوب می‌شود.

نورسلطان نظربایف ۷۸ ساله، برای ۳۰ سال و از زمان استقلال قزاقستان، در مقام ریاست جمهوری بوده است. انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان قرار است سال آینده برگزار شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فعالان سوری: ایران مشغول خرید زمین و ملک در سوریه است

استان دیرالزور و شهر میادین،‌در نزدیکی مرز سوریه با عراق

فعالان سوری در گزارشی گفته‌اند ایران مشغول خرید زمین، املاک و مستغلات در دیرالزور در سوریه است. این گزارش می‌گوید در جاهایی که تحت کنترل حاکمیت بشار اسد است، این خریدها صورت می‌گیرد.

عمر ابولیلی، فعال و مدیر شبکه «دیرالزور ۲۴» گفته نمایندگان دولت ایران در شهر «میادین» مشغول خرید زمین و مستغلات هستند.

به گزارش وبسایت خبری «ممو، میدل ایست مانیتور» که روز چهارشنبه ۲۹ اسفند منتشر شده است، عمر ابولیلی گفته شماری از ساکنان میادین پیشنهادهایی برای فروش دریافت کرده‌اند. یکی از ساکنان گفته با او تماس گرفته شده و گفته شده ملک خود را به قیمت ۱۵ میلیون لیر سوریه - حدود ۲۹ هزار دلار آمریکا - بفروشد. این در حالی است که ارزش روز این ملک، پنج میلیون لیر سوریه - حدود ۱۷ هزار دلار آمریکا - است.

مدار محمد‌الاسد، سخنگوی شورای عالی قبایل سوریه گفته سازمانی ایرانی با عنوان «جهاد البنّا» تحت پوشش نهاد حقوق بشری، مشغول خرید ملک و زمین در دیرالزور است.

مدار محمد الاسد به شبکه خبری «عربیا ۲۱» گفته است: «ایرانی‌ها مشغول خرید زمین و املاک به ویژه املاک کشاورزی هستند تا بتوانند کنترل بیشتری روی حوزه مرزی سوریه با عراق داشته باشند.» او افزوده است: «خرید املاک و زمین در سوریه، موضوع رقابتی شدید میان ایران و روسیه است.»

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG