لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۵

فاصله زیاد اقتصاد آمریکا از انتظار بانک مرکزی


بن برنانکی، رئیس بانک مرکزی آمریکا
بن برنانکی، رئیس بانک مرکزی آمریکا

رئیس فعلی و آینده بانک مرکزی هر دو مصمم هستند تا زمانیکه اقتصادی آمریکا نیاز دارد به خرید اوراق قرضه ادامه دهند.

بن برنانکی، رئیس بانک مرکزی آمریکا، روز سه شنبه گفت که اقتصاد آمریکا از آنچه که بانک مرکزی انتظار دارد مشاهده کند هنوز بسیار فاصله دارد، و از این رو، بانک مرکزی آمریکا به ارائه محرکهای اقتصادی خود همچنان ادامه خواهد داد.

آقای برنانکی در سخنانی که سه شنبه شب در باشگاه ملی اقتصاددانان ایراد کرد، دیگر هیچ اشاره ای به آغاز کاهش تدریجی محرکهای اقتصادی این بانک نکرد، و گفت بانک مرکزی همچنان مصصم است تا زمانی که ایجاب میکند به خرید ماهانه ۸۵ میلیارد دلاری اوراق قرضه خزانه داری آمریکا ادامه دهد.

وی گفت: « از زمان رکود شدید اقتصاد سال ۲۰۰۸ میلادی تا به حال، اقتصاد آمریکا پیشرفت قابل توجهی کرده، ولی هنوز راهی طولانی در پیش دارد تا به سطحی که ما انتظار داریم برسد. از این رو، مدتی طول خواهد کشید تا سیاست پولی بانک مرکزی به حالت عادی باز گردد. »
بانک مرکزی آمریکا
بانک مرکزی آمریکا

آقای برنانکی در ماه مه و ژوئن گذشته گفته بود که بانک مرکزی از اواخر سال جاری خرید اوراق قرضه از خزانه داری آمریکا را به تدریج کاهش خواهد داد و در اواسط سال آینده خرید اوراق قرضه را به کلی متوقف خواهد ساخت.

اما در حال حاضر، هم بن برنانکی (که تنها ۱۱ هفته دیگر از ریاستش در بانک مرکزی باقی مانده)، و هم جانت یلن، جانشین وی و رئیس آینده بانک مرکزی، مصمم هستند تا زمانی که اقتصاد آمریکا نیاز دارد به خرید اوراق قرضه ادامه دهند.

حتی اگر در سال آینده خرید اوراق قرضه متوقف شود، به گفته آقای برنانکی، بانک مرکزی تا زمانی که رشد اقتصادی آمریکا به بالاتر از ۳ درصد رشد متوسط تاریخی خود نرسیده، و نرخ بیکاری به پائین تر از ۶ و نیم درصد کاهش نیافته، نرخ بهره های بانکی را بالا نخواهد برد.
XS
SM
MD
LG