لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۵

چشم‌انداز پايان حمايت مستقيم از اقتصاد آمريکا


رئیس بانک مرکزی ايالات متحده (فدرال رزرو) جانت يلن، در یک کنفرانس خبری در واشنگتن، صحبت می کند – ۲۶ شهريور ۱۳۹۳ (۱۷ سپتامبر ۲۰۱۴)
رئیس بانک مرکزی ايالات متحده (فدرال رزرو) جانت يلن، در یک کنفرانس خبری در واشنگتن، صحبت می کند – ۲۶ شهريور ۱۳۹۳ (۱۷ سپتامبر ۲۰۱۴)

بانک مرکزی ایالات متحده (فدرال رزرو) می‌گوید که انتظار دارد به پشتیبانی مستقیم از اقتصاد آمریکا در ماه آینده پایان دهد، اما کماکان نرخ بهره بانکی را در پائين‌ترين سطح بيسابقه‌ای که تاکنون نگاه‌داشته، حفظ کند؛ دستکم برای «مدت قابل‌توجهی»، يعنی تا زمانی که شرایط اقتصادی بهبود بیشتری يابد.

روز چهارشنبه، ۲۶ شهريور ۱۳۹۳ (۱۷ سپتامبر ۲۰۱۴) سیاستگذاران بانک فدرال گفتند که اقتصاد ایالات متحده، بزرگترین اقتصاد جهان، هنوز دارد «با سرعت متوسطی» به پیش میرود»، اما اضافه کردند، بازار کار کشور، که در ماه اوت (۱۰ مرداد تا ۹ شهريور) تعداد نااميدکننده ۱۴۲هزار شغل ايجاد کرده بود، در حال بهبود هست، هرچند نه به سرعتی که بالقوه می‌تواند داشته باشد.

بانک فدرال، پس از یک نشست دو روزه در واشنگتن، ۱۰ میلیارد دلار ديگر از خريد ماهانه اوراق قرضه کاست. بانک مرکزی از دوسال پيش برای تقویت رونق و بيرون آمدن از رکود اقتصادی شدید سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ هرماه مقدار قابل توجهی اوراق قرضه دولتی را می‌خريد. سیاست گذاران گفتند اگر پیشرفت اقتصادی کشور در هفته‌های آینده ادامه یابد، آنها انتظار دارند در نشست بعدی خود در اواخر اکتبر، به خريد آخرين ۱۵ ميليارد دلار ماهانه اوراق قرضه خاتمه دهند.

جانت يلن رئيس بانک مرکزی آمریکا گفت رکود اقتصادی، که بدترين رکود کشور در ۷ دهه گذشته بوده است، همچنان در ثروت اقتصادی ايالات متحده نقش بازی می‌کند.

او همچنین گفت «بسیاری به اثرات ته‌مانده بحران مالی استناد کرده‌اند، که هر چند به آرامی کاهش می‌يابد، اما به احتمال زیاد همچنان به جلوگیری از مصرف در خانواده‌ها ادامه داده، دسترسی به اعتبار را محدود و از انتظارات برای رشد توليد و درآمدها در آینده می‌کاهد.»

درعين‌حال، سیاستگذاران گفتند بعد از پايان دادن به خريد ماهانه قرضه دولتی، برای مدت قابل توجهی نرخ بهره بانکی را بين صفر تا یک چهارم درصد حفظ خواهند کرد، به ویژه اگر نرخ تورم در ایالات متحده همچنان زیر ۲ درصد باشد ، هدفی که فدرال رزرو از مدتها پيش تعیین کرده بود.

خانم يلن پیشنهاد کرده است که بانک مرکزی احتمالا نرخ بهره را تا اواسط سال ۲۰۱۵ میلادی (۱۳۹۴ خورشیدی) افزایش نمی‌دهد. نرخ بهره بانک فدرال به طور مستقیم بر نرخ بهره‌ای که تجار و مصرف کنندگان بابت قرض کردن پول می‌پردازند تاثیر می گذارد.

در سال جاری، با ۲ و ۱ دهم درصد انقباض در سه ماهه اول، و ۴ و ۲ دهم درصد رشد در سه‌ماهه دوم، رشد اقتصادی ایالات متحده نامتوازن بوده است.

بانک مرکزی پیش بینی میکند که نرخ رشد اقتصاد برای تمام سال ۲۰۱۴ بين ۲ ، تا ۲ و ۲ دهم درصد باشد. فدرال رزرو همچنين پيش‌بينی کرده است که در سال آينده اقتصاد با نرخی بين ۲ و ۶ دهم تا ۳ درصد رشد کند. با این حال، اين پيش بينی برای سال ۲۰۱۵ کمتر از پیش‌بینی‌های قبلی بانک مرکزی است.

XS
SM
MD
LG