لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

تصمیم بانک مرکزی آمريکا به توقف خريد اوراق قرضه و پائین نگه داشتن نرخ بهره


رشد اقتصادی آمریکا فراتر از انتظار کارشناسان
رشد اقتصادی آمریکا فراتر از انتظار کارشناسان

بانک مرکزی ایالات متحده، فدرال رزرو، می‌گوید تا پایان هفته جاری به حمایت مستقیم از اقتصاد خاتمه خواهد داد، اما به سرمایه‌گذاران و سهامداران اوراق قرضه اطمینان داد که نرخ بهره کوتاه مدت را تا مدتی طولانی‌تر نزدیک به صفر نگه خواهد داشت.

اين اعلام بانک مرکزی در ميان نگرانی‌های فزاينده در مورد اقتصاد جهانی و نوسانات اخیر بازار انجام گرفت.

برنامه خريد ماهانه اوراق قرضه توسط بانک فدرال، تجربه‌ای بود ۳۷ ماهه، به بهای يک ميليارد و ۶۰۰ ميليون دلار، برای تقویت رونق و بيرون آمدن از رکود اقتصادی شدید سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ میلادی که به موجب آن، بانک مرکزی هرماه مقدار قابل توجهی اوراق قرضه دولتی را می‌خريد.

اقتصاددانان بر این باورند که اين برنامه سرمایه ارزان را در اختيار مصرف‌کنندگان و بازرگانان قرار داده و نرخ بهره را در پائين‌ترين سطوح نگاه می‌داشت.

براد مک میلان مدیر سرمایه‌گذاری شرکت کامون ولث فايننشال گفت، این تصمیم، که در پايان نشست دو روزه تعيين سياست بانک فدرال اعلام شد، تائيدی است بر اين که اقتصاد ايالات متحده در حال بهبود است.

مک میلان افزود «بانک مرکزی در واقع دارد به صراحت برای نخستین بار می‌گويد که ما برای رشد سریع‌تر از آنچه که در گذشته دیده‌ايم، شروع به برنامه‌ریزی کرده‌ايم. آنها می‌گویند ما بهبود قابل‌توجهی داشته‌ايم، و عملا اقداماتی را آغاز کرده‌اند. من فکر می‌کنم اين یک گام مهم به جلو است.»

واکنش‌ها در بازار بورس سهام وال استريت با شوق کمتری همراه بود. درحالی که سهامداران درباره تمايل بانک فدرال برای افزایش نرخ بهره تعمق می‌کردند،شاخص‌های عمده شاهد اندکی فروش بود.

گرگوری مک‌برايد، تحلیلگر ارشد مالی Bankrate.comمی‌گويد، اين امر احتمالا ناشی از تغییر در چارچوب زمانی برای افزایش نرخ بهره توسط بانک فدرال است که آن را از «مدت زمانی قابل توجه» در آینده، به «زودتر»، بسته به داده‌های اقتصادی، تغيير داد و این بدان معناست که فدرال رزرو اعتماد به نفس بيشتری پيدا کرده است.

او در ادامه گفت «من فکر می‌کنم این بیانیه در واقع کمی قوی‌تر از آنچه که مورد انتظار بود به نظر رسيد، بسيار قوی‌تر از ماه گذشته؛ و اين به معنای آن است که تاکید بیشتری بر خوب بودن اقتصاد می‌گذارد، و من فکر می‌کنم بیشتر تاکید بر این واقعیت است که در نهایت آنها تمرکز را بر بالابردن نرخ بهره گذاشته‌اند.»

بسیاری از تحلیلگران می‌گويند افزایش نرخ، دست کم تا اواسط سال آینده اتفاق نخواهد افتاد، اما تاثير توقف برنامه خريد اوراق قرضه توسط بانک مرکزی کمتر پيداست.

محمد العريان کارشناس امور سرمايه‌گذاری، در سخنرانی خود در نشست انستيتوی پيترسون برای اقتصاد بين‌المللی در واشنگتن گفت، بايد انتظار نوسانات بيشتری را داشته باشيم، بويژه در بازارهای ارز خارجی، «زيرا بازارهای ارز خارجی در حال رفتن از جهانی هستند با بانک‌های مرکزی چندسرعتی به جهانی ديگر با بانک‌های مرکزی چند مجرايی.»

العريان همچنین افزود «در گذشته همه يک کار می‌کردند، منتهی با اندازه‌های متفاوت. اکنون، ما دو بانک مرکزی داريم که دارند پايشان را از روی شتاب‌دهنده برمی‌دارند (يعنی بانک انگلستان و فدرال رزرو آمريکا) و دو بانک مرکزی دیگر داريم که دارند بيشتر روی شتاب دهنده فشار می‌گذارند (بانک مرکزی اروپا و بانک مرکزی ژاپن).»

کارشناسان می گویند که افزایش نرخ دلار می‌تواند به سرمایه‌گذاری‌های بیشتری در ایالات متحده منجر شود، و اين به معنی آن است که رشد در بازارهای در حال ظهور کاهش يابد. اما، آنها اضافه می‌کنند، ارزش بالاتر دلار بهای صادرات ایالات متحده را گران تر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG