لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

احتمال کاهش محرکهای اقتصادی فدرال رزرو


بانک مرکزی آمریکا
بانک مرکزی آمریکا

بانک مرکزی آمریکا گفت در نظر دارند ظرف چند ماه آینده کاهش تدریجی محرکهای اقتصادی خود را آغاز کند.

هیأت مدیره بانک مرکزی آمریکا گفتند چنانچه بهبود وضع اقتصاد آمریکا همچنان به روند کنونی خود ادامه دهد، بانک مرکزی در نظر دارند ظرف چند ماه آینده کاهش تدریجی محرکهای اقتصادی خود را آغاز کنند. یادداشتهای اجلاس ماه سپتامبر هیأت مدیره این بانک نشان می دهد که بازسازی اقتصادی کشور تقویت شده است.

این یادداشتها که روز گذشته منتشر شد، حاکیست که اعضای هیأت مدیره بر آن باورند که اقتصاد و بازار اشتغال آمریکا رو به بهبودی است، و این روند ادامه خواهد یافت. از این رو، آنها گفتند که در نظر دارند تا ظرف چند ماه آینده محرکهای اقتصادی این بانک را به تدریج کاهش دهند.

یادداشتهای نشست ماه اکتبر به نوعی مغایر با اظهارات اخیر بن برنانکی، رئیس فعلی بانک مرکزی، و توضیحات جانت یلن، رئیس آینده بانک مرکزی، به سناتورها است.

آقای برننکی در سخنانی که سه شنبه شب در باشگاه ملی اقتصاددانان ایراد کرد، گفت که اقتصاد آمریکا هنوز راهی طولانی در پیش رو دارد تا به سطحی که بانک مرکزی انتظار دارد برسد. بنابر این، مدتی طول خواهد کشید تا بانک مرکزی محرکهای اقتصادی خود را کاهش و سیاست پولی خود را به حالت عادی بازگرداند.
آقای برنانکی بدون آن که هیچ اشاره ای به آغاز کاهش تدریجی محرکهای اقتصای این بانک بکند، افزود که بانک مرکزی همچنان مصصم است تا زمانی که ایجاب می کند به خرید ماهانه ۸۵ میلیارد دلاری اوراق قرضه خزانه داری آمریکا ادامه دهد.
جانت یلن رئیس آینده بانک مرکزی آمریکا

از سوی دیگر، خانم یلن، که روز گذشته سنای آمریکا با بیش ۶۰ رأی صلاحیت وی را برای ریاست آینده بانک مرکزی تأیید کرد، پیشتر در جلسه رسیدگی به صلاحیت وی به سناتورهای آمریکا گفته بود که نرخ بالای بیکاری در آمریکا برای مدتی طولانی همچنان ادامه خواهد داشت. او گفت که برای مقابله با نرخ بالای بیکاری در کشور ما باید با تداوم خرید اوراق قرضه از بازسازی اقتصادی توانمندی پشتیبانی کنیم. او گفت که در حال حاضر منافع محرکهای اقتصادی بیشتر از عوارض احتمالی ناشی از آن، مانند ایجاد حباب مالی و یا رشد اقتصادی ساختگی است. خانم یلن گفت که معتقد است که خرید اوراق قرضه و پائین بودن نرخ بهره های بانکی به طور قابل ملاحظه ای به اقتصاد آمریکا کمک کرده است. خانم یلن گفت که در حال حاضر خرید اوراق قرضه ثبات سیستم مالی را به مخاطره نخواهد انداخت.

بسیاری از تحلیل گران اقتصادی با اشاره به بازسازی آهسته بازار مسکن، احتمال کاهش رشد اقتصادی آمریکا در نیمه دوم سال جاری، و کاهش هزینه های دولت معتقدند که اکنون زمان مناسبی برای کاهش محرکهای بانک مرکزی نیست، و این اقدام صدمات عمده ای به اقتصاد آمریکا وارد خواهد آورد.

بانک مرکزی آمریکا، به منظور تقویت اقتصادی کشور و بهبود بازار کار، نرخ بهره های بانکی را پائین نگهداشته، و ماهانه ۸۵ میلیارد دلار اوراق قرضه خزانه داری آمریکا را خریداری می کند.

با وجود آن که هیأت مدیره بانک مرکزی در یادداشتهای خود به سرمایه گذاران بازارهای بورس اطمینان دادند که نرخ بهره های بانکی را، حتی در زمانی که نرخ بیکاری به پائین تر از ۶.۵ برسد، بالا نخواهند برد، ولی بازارهای بورس جهان نسبت به خبر احتمالی کاهش محرکهای اقتصادی بانک مرکزی واکنشی منفی از خود نشان دادند، و از ارزش اکثر شاخص های عمده کاسته شد.
XS
SM
MD
LG