لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۶

فرزند امام جمعه بازداشت‌شده راسک: پدرم «با شوکر و اتوی برقی» شکنجه شده است


مولوی فتحی محمد نقشبندی، امام جمعه اهل سنت راسک
مولوی فتحی محمد نقشبندی، امام جمعه اهل سنت راسک

فرزند امام جمعه اهل سنت راسک می‌گوید پدرش یک ماه پس از بازداشت همچنان در اداره اطلاعات زاهدان «تحت شکنجه‌های جسمی و روحی» است.

عبدالغفار نقشبندی، فرزند مولوی فتحی محمد نقشبندی روز یک‌شنبه دوم مهر در پیام‌رسان «ایکس» اعلام کرد که مطابق «اخباری که هم‌اکنون پس از گذشت حدود یک ماه از بازداشت» او دریافت کرده، امام جمعه اهل تسنن راسک «در شکنجه‌گاه اداره اطلاعات زاهدان» زیر «شکنجه‌های جسمی و روحی» است.

فرزند امام جمعه اهل سنت راسک روی تصویری از پدرش نوشته که او «با شوکر و اتوی برقی» شکنجه شده است.

او همچنین یادآوری کرده که پیش از این به همراه پدرش در همین نهاد اطلاعاتی «چهار سال شکنجه» شده است.

مولوی فتحی محمد نقشبندی، امام جمعه اهل سنت راسک بعدازظهر روز یک‌شنبه ۲۹ مرداد به اتهام «تشویش اذهان عمومی از طریق سخنرانی‌های کذب، تهمت و افترا به نظام جمهوری اسلامی ایران و اقدام علیه امنیت ملی و تصرف غیر قانونی اراضی ملی» بازداشت شد.

حمایت از مولانا نقشبندی و زندانیان سیاسی در جمعه اعتراضی زاهدان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00

نیروهای اطلاعات و سپاه از طریق مسئولان شرکت نفت چابهار، تلفنی از فتحی محمد نقشبندی خواسته بودند تا برای «بازگشایی سهمیه‌ سوخت خودروهای خانواده‌اش» به چابهار برود، اما او در راه چابهار مورد تعقیب نیروهای حکومتی قرار گرفت و بازداشت شد.

پس از بازداشت این روحانی اهل سنت، روابط عمومی دادگستری استان سیستان و بلوچستان در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مولوی فتحی محمد نقشبندی در ماه‌های گذشته «مواضع تند و همسو با مخالفان نظام اسلامی داشته» و ادعا کرد که او «در خطبه‌های نماز جمعه و جلسات خود با سخنرانی‌های کذب و به دور از واقعیت مردم را به آشوب و اغتشاشات خیابانی دعوت می‌کرد.»

«اغتشاشات» عبارتی است که مقام‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی به اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی در ایران نسبت می‌دهند.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان پیش از این در واکنش به بازداشت فتحی محمد نقشبندی، او را «از چهره‌های مردمی و علمای شاخص» دانسته که «به خاطر انتقاد از عملکرد مسئولان» بازداشت شده و گفته است که «این بازداشت باعث گسترش نارضایتی می‌شود و آزادی او به نفع همه است.»

فریبا بلوچ، فعال مدنی اهل سیستان و بلوچستان، پیش از این به بخش فارسی صدای آمریکا گفته که بازداشت مولوی فتحی محمد نقشبندی «آتش خشم شهروندان بلوچ را شعله‌ورتر کرده است.

همچنین، رحیم بندویی، عضو شورای مرکزی «حزب مردم بلوچستان» به صدای آمریکا گفته است که جمهوری اسلامی با «قتل و بازداشت» شهروندان بلوچ می‌خواهد مردم ایران را بترساند.

در روزهای گذشته، کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی بین‌المللی با انتشار بیانیه‌ای در نخستین سالگرد کشته شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی، از تشدید فشار بر اقلیت‌های مذهبی در ایران و بازداشت رهبران آنها ابراز نگرانی کرده است.

XS
SM
MD
LG