لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۵

کانون مدافعان حقوق بشر : جان فاطمه سپهری در خطر است


فاطمه سپهری در بیمارستان. آرشیو
فاطمه سپهری در بیمارستان. آرشیو

کانون مدافعان حقوق بشر روز جمعه ۲۸ مهر، هشدار داد که جان فاطمه سپهری، فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی، در خطر است.

این نهاد مدافع حقوق بشر با اشاره به عمل جراحی خانم سپهری و این که دوران نقاهت عمل قلب باز دست‌کم سه ماه است، نوشت: «بازگرداندن او به زندان تنها یک هفته بعد از انجام جراحی پیام واضحی دارد؛ حکومت قصد جان این زندانی سیاسی را کرده است.»

پیشتر اصغر سپهری، برادر فاطمه سپهری، با انتشار یک فایل صوتی از خواهر خود، از بازداشت این فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی و انتقال مجدد او به زندان وکیل‌آباد مشهد در روز پنجشنبه ۲۷ مهر خبر داده بود.

خانم سپهری در این فایل صوتی گفته بود: «الآن ماموران جمهوری اسلامی آمده‌اند دنبالم و دم در ایستاده‌اند و دارم لباس می‌پوشم که بروم. همه را به خدایی که می‌خواهم ایران را نجات دهد می‌سپارم. امیدوارم به‌زودی ایران را آزاد ببینیم.»

فاطمه سپهری ساعاتی پیش از این فایل صوتی هم در پیامی ویدئویی گفته بود: «در حالی که ۲۴ ساعت نشده به خانه رسیده، از دادگاه انقلاب تماس گرفته و گفته‌اند یک هفته مرخصی او تمام شده و باید خود را به زندان معرفی کند.»

او تأکید کرده بود که هر اتفاقی برایش بیفتد، «شخص علی خامنه‌ای و عمالش» باید پاسخگو باشند.

این فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی پس از دچار شدن به عارضه قلبی در زندان وکیل‌آباد مشهد، در بیمارستان قائم این شهر بستری شده و تحت عمل قلب باز قرار گرفته بود.

خانم سپهری در پیام ویدئویی خود گفته بود: «روز پنج مهر که اعزام شدم به بیمارستان برای عمل قلب باز، روز بعدش که داشتند مرا می‌بردند اتاق عمل، دو تا از برادران مرا بازداشت کردند عمال جمهوری اسلامی. از لحظه‌ای که به هوش آمدم تا الآن، هر آنچه که برای قلب بازم رنج بردم، برای دستگیری برادرانم هم رنج بردم.»

به گفته فاطمه سپهری، «کسی که عمل قلب باز شده، داروهایش را باید لحظه به لحظه بخورد» و «غذا و فضای درستی» داشته باشد، در حالی که او اکنون از «سرگیجه و حالت تهوع و درد بسیار» رنج می‌برد.

این زندانی سیاسی تأکید کرده بود: «من امروز به دستور شعبه ۲۱ باید برگردم زندان. من نمی‌روم خودم. چون یک هفته برای چنین عملی واقعا توهین به خود جمهوری اسلامی است.

او گفته بود: دو پزشکش برای او درخواست توقف سه ماهه اجرای حکم داده‌اند.

فاطمه سپهری در فاصله کوتاهی از کشته شدن مهسا امینی و آغاز اعتراضات سراسری در ایران بازداشت شد و بیش از یک سال است در زندان به سر می‌برد. او از امضاکنندگان نامه درخواست برای برکناری علی خامنه‌ای و گذر از جمهوری اسلامی بوده است.

XS
SM
MD
LG