لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۵

پیکر مهدی صالحی پس از «مرگ مشکوک» توسط نیروهای امنیتی به خاک سپرده شد


مهدی صالحی
مهدی صالحی

خبرگزاری‌های حقوق بشری به نقل از خانواده مهدی صالحی، از بازداشتی‌های اعتراضات دی ۹۶، گزارش داده‌اند که پیکر وی روز جمعه در میان تدابیر شدید امنیتی توسط چند نیروی امنیتی و سرباز وظیفه در یزدانشهر به خاک سپرده شده است.

یکی از اعضای خانواده آقای صالحی، به هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، گفته است: «پیگیری‌های مکرر خانواده جهت تحویل گرفتن پیکر مهدی بی‌نتیجه ماند و ... ماموران فقط یک ساعت قبل یعنی حدود ساعت ۵ صبح برنامه دفن پیکر را به خانواده ما اطلاع دادند و همزمان با تهدید جهت عدم اطلاع رسانی در خصوص برنامه دفن، برادر دیگر مهدی را نیز بعنوان تضمین تا پایان خاکسپاری در بازداشت نگهداشتند.»

به گفته وی، نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی از خانواده‌اش تعهد گرفته‌اند که سنگ قبر برای فرزند خود نصب نکنند.

مهدی صالحی قلعه شاهرخی، که در جریان اعتراضات دی‌ماه ۹۶ بازداشت و سپس در بهمن ٩٨ به اتهام بغی و محاربه توسط شعبه دادگاه دوم اصفهان به اعدام محکوم شده بود، روز پنجشنبه به طرز مشکوکی در زندان دستگرد اصفهان درگذشت.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای صالحی به سازمان حقوق بشر ایران گفته که حال مرحوم صالحی از روز سه‌شنبه بد شده بود و پس از انتقالش به بیمارستان، از دیدار خانواده‌اش با وی جلوگیری شده بود.

وی افزوده است که هنوز خانواده آقای صالحی دلیل مرگ پرابهام فرزند خود را نمی‌دانند و «قصد دارند شکایت کنند.»

اما سازمان زندان‌ها با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن تایید خبر مرگ این زندانی سیاسی و بدون اشاره به دلیل آن مدعی شده آقای صالحی در مرکز درمانی و در حالی که تحت مراقبت پزشکی بوده، جان باخته است.

لازم به ذکر است مهدی صالحی در دی‌ماه ۱۴۰۰ به علت عارضه قلبی به بیمارستانی در اصفهان منتقل شده بود و در آن هنگام به خانواده‌اش اطلاع گفته بودند به وی داروی اشتباهی تزریق کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG