لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

یک زندانی در ماکو در اعتراض به «بلاتکلیفی قضایی» خودسوزی کرد


آرشیو
آرشیو

یک وبسایت حقوق‌بشری از خودسوزی یک زندانی در زندان ماکو در اعتراض به «هشت سال بلاتکلیفی قضایی» خبر داد. «هه‌نگاو» هویت این زندانی را محمد درفشی و ۳۸ ساله اعلام کرد. بر اساس این گزارش، وضعیت وی وخیم و تحت مراقبت پزشکی است.

بر اساس این گزارش، آقای درفشی پس از آنکه مسئولان زندان به اعتصاب غذای یک هفته‌ای او توجه نکردند، روز چهارشنبه اقدام به خودسوزی کرد.

وبسایت‌های حقوق بشری ایران روز گذشته نیز از مرگ پرابهام و مشکوک یک زندانی سیاسی به نام مهدی صالحی و دفن پیکر وی توسط ماموران امنیتی خبر دادند.

آقای صالحی در جریان اعتراضات دی‌ماه ۹۶ بازداشت و سپس در بهمن ٩٨ به اتهام بغی و محاربه توسط شعبه دادگاه دوم اصفهان به اعدام محکوم شده بود.

بر اساس آخرین تازه‌ترین گزارش وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف جهان که توسط وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، ایران صحنه مسائل حقوق بشری بسیار جدی همچون قتل غیرقانونی و خودسرانه افراد توسط عوامل حکومتی، اعدام شهروندان بدون در نظر گرفتن استانداردهای قانونی بین‌المللی، دادرسی‌های بدون فرایند عادلانه، شکنجه و بدرفتاری و قساوت علیه شهروندان توسط عوامل حکومتی، و شرایط بسیار نامناسب و خطرناک زندان‌ها است.

XS
SM
MD
LG