لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۴

منبع مطلع به صدای آمریکا: فرهاد میثمی اعتصاب غذا کرده و جانش در خطر است


فرهاد میثمی فعال مدنی زندانی
فرهاد میثمی فعال مدنی زندانی

یک منبع مطلع از زندان رجایی‌شهر می‌گوید فرهاد میثمی در پی اعتصاب غذا در زندان رجایی‌شهر در «وضعیت بسیار خطرناک» قرار گرفته است.

یک منبع مطلع از زندان رجایی‌شهر روز چهارشنبه ۳۰ آذر به بخش فارسی صدای آمریکا گفت، فرهاد میثمی، زندانی سیاسی، در اعتراض به تداوم بازداشت چند تن از خانواده‌های دادخواه» اعتصاب غذا کرده و خواهان آزادی آنان شده است.

بنا بر این گزارش، آقای میثمی «از ۱۵ مهر» در اعتصاب غذای تر بوده و پس از «۷۵ روز»، از «شب ۲۸ آذر اعتصاب خشک کرده» است.

این منبع آگاه می‌گوید روز چهارشنبه او «به شدت حالش بد بود. به سختی راه می‌رفت و وزنش ۵۳ کیلو شده» است.

بنا بر این گزارش، فرهاد میثمی «در حال حاضر در سلول انفرادی رجایی‌شهر معروف به بند امن نگهداری می‌شود» و شرایط جسمی او به گونه‌ای است که «هر لحظه ممکن است به کما برود.»

بر اساس این گزارش، این فعال مدنی زندانی در «وضعیت بسیار خطرناک» قرار دارد و او در خطر است.»

این منبع مطلع در زندان رجایی‌شهر که آقای میثمی را در «بهداری زندان» دیده، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت، فرهاد میثمی به شدت ضعیف و «پوست و استخوان» شده است.

او ابراز امیدواری کرد که با «رسانه‌ای کردن وضعیت فرهاد میثم، بتوان او را به زندگی برگرداند.

فرهاد میثمی، پزشک و فعال مدنی، که از مرداد سال ۹۷ در زندان به سر می‌برد، پیش از این نیز بارها در اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران اعتصاب غذا کرده است.

این فعال مدنی، به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به پنج سال زندان محکوم شده است. مصداق‌های اتهام‌های فرهاد میثمی فعالیت‌های مسالمت‌آمیز او و حمایت از زنان معترض به حجاب اجباری، معروف به «دختران خیابان انقلاب» است.

آقای میثمی پیش از این در حمایت از احمدرضا جلالی و در اعتراض به حکم اعدام او اعتصاب غذا کرده بود.

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG