لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۵

اختصاصی؛ حکم «اعدام» برای شعیب میربلوچ‌زهی؛ منابع آگاه: گفته بودند سروصدا نکنید آزادش می‌کنیم


شعیب میربلوچ‌زهی، نوجوان بازداشت‌شده در زاهدان
شعیب میربلوچ‌زهی، نوجوان بازداشت‌شده در زاهدان

منابع آگاه به صدای آمریکا گفته‌اند که جان یک نوجوان بلوچ به نام شعیب میربلوچ‌زهی که چند روز پس از کشتار معترضان در «جمعه خونین زاهدان» بازداشت شده، در خطر است و در زندان به او گفته شده که «حکم اعدام» برایش صادر شده است.

منابع نزدیک به شعیب میربلوچ‌زهی، نوجوان «۱۷ ساله» اهل زاهدان که ۱۳ مهر توسط افراد لباس شخصی بازداشت شده، به بخش فارسی صدای آمریکا گفتند که یک‌شنبه شب در زندان زاهدان «حکم اعدام را به او ابلاغ کرده‌اند، در حالی که در روزهای گذشته «به مادرش گفته بودند سر و صدا نکنید، تا چند روز آینده به قید وثیقه آزادش می‌کنیم.»

یک منبع مطلع در تازه‌ترین تماس روز سه‌شنبه ۲۹ آذر به صدای آمریکا گفت که «امروز مادرش را خواسته‌اند» و در «دادگاه حکم اعدام را به مادرش هم گفته‌اند.»

این منبع روز دوشنبه ۲۸ آذر نیز با بیان این که بیش از دو ماه و نیم از بازداشت او می‌گذرد و در این مدت مادرش «هر روز» به دادگاه مراجعه کرده است، گفت که خانواده‌اش را تحت فشار گذاشته‌اند. مادر او را «ترسانده‌اند» و به او گفته‌اند حق ندارد به دادگاه مراجعه کند، چرا که «جرم فرزندت سیاسی است.»

یک فرد نزدیک به خانواده میربلوچ‌زهی نیز گفت که آنها «مانده‌اند چه کار کنند»، چرا که مقامات قضایی جواب درستی به آنها نمی‌دهند.

بنا بر این گزارش، شعیب میربلوچ‌زهی از حق داشتن وکیل محروم بوده است و پس از بازداشت برای روزهای متمادی در بازداشتگاه اداره اطلاعات زاهدان تحت «شکنجه و ضرب و جرح» بوده و پس از آن به زندان مرکزی زاهدان انتقال داده شده است.

به گفته فرد آگاه، آقای میربلوچ‌زهی، «تحت شکنجه شدید با جریان برق» اعتراف اجباری کرده و «گفته جوگیر شدم، فقط یک سنگ پرتاب کردم.»

شعیب میربلوچ‌زهی دانش‌آموز کلاس سوم دبیرستان است. پدر او درگذشته و این نوجوان پیش از بازداشت کار می‌کرده و سرپرست مادر و سه برادر کوچکتر از خود بوده است.

به گفته این منابع آگاه، شعیب سیزدهم مهر در حالی که برای سر زدن به برادرش که در مغازه‌ای در خیابان خیام زاهدان کار می‌کند به آن جا رفته بود، بازداشت شد.

اتهام دقیق منتسب به شعیب میربلوچ‌زهی برای صدای آمریکا روشن نیست. پیش از این، یک نهاد حقوق بشری در گزارشی اسامی و عکس‌های ۳۹ تن از معترضان بازداشت‌شده در خطر اعدام را منتشر کرده است. این افراد در دادگاه‌های انقلاب جمهوری اسلامی به «محاربه»، «افساد فی‌الأرض»، «بغی»، و «قتل» متهم شده‌اند. نام این نوجوان بلوچ در فهرست مذکور نیامده است.

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه ۲۹ آذر در جلسه رسانه‌ای با استناد به آیه ۳۳ سوره مائده در قرآن، گفت، «سزای کسانی که با خدا و پیامبر می‌جنگند و در زمین ظلم می‌کنند، سزایی نیست جز این که به دار آویخته شوند و یا دست و پایشان در خلاف جهت بریده شوند و یا نفی بلد شوند.»

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG