لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

فائو از پیشرفت ایران و ۱۲کشور دیگر در مبارزه با گرسنگی تقدیر کرد


فائو، سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل، روز دوشنبه اول دسامبر (۱۰ آذرماه) از سیزده کشور جهان به دلیل پیشرفت چشمگیرشان در مبارزه با گرسنگی تقدیر کرد. این کشورها توانسته اند به هدف هایی که سازمان ملل تا پیش از آغاز سال ۲۰۱۵ میلادی برای مبارزه با گرسنگی تعیین کرده، دست یابند.

برزیل، کامرون، اتیوپی، گامبیا، ایران، کیریباتی، مالزی، موریتانی، موریس، مکزیک، فیلیپین و اوروگوئه آخرین کشورهایی هستند که نامشان به فهرست روبه افزایش کشورهایی که در مبارزه با کم غذایی گام های بزرگی برداشته اند، افزوده شده است.

این پیشرفت ها شامل دست یابی پیش از موعد به هدف توسعه هزاره سازمان ملل در زمینه گرسنگی است- که بنا برآن نسبت گرسنگان تا سال ۲۰۱۵ باید به نصف تقلیل یابد؛ و یا رسیدن به هدف دشوار اجلاس غذای جهانی در سال ۱۹۹۶ است که مطابق آن، عده کسانی که به کمی غذا گرفتارند، تا سال ۲۰۱۵ باید نصف برسد.

خوزه گرازیانو دا سیلوا، مدیرکل این سازمان، در مرکز آن در شهر رم، در جریان مراسمی دیپلم های افتخار را به نمایندگان این سیزده کشور اهدا کرد.

اقای گرازیانو داسیلوا خطاب به کشورهای تقدیر شده گفت: «شما در شرایط دشوار اقتصادی و سیاسی جهانی بر مشکلات عمده مبارزه با گرسنگی فائق آمده اید.»

مدیرکل فائو، با تشویق کشورها به سرعت بخشیدن به امر پیشرفت در این زمینه گفت پیشرفت در محو گرسنگی از جهان تا ده سال آینده «دارد شتاب می گیرد». اما هنوز کار زیادی در پیش رو داریم. هنوز ۸۰۵ میلیون نفر به کم غذایی مزمن گرفتارند. »

او گفت برای رسیدن به این هدف لازم است «کیفیت و کارآیی نظام غذایی را بهبود داد، توسعه روستا ها را تقویت کرد، تولید را بالا برد، درآمد های روستاییان را افزایش داد، دست یابی به غذا را تسهیل کرد، و حمایت اجتماعی را تقویت کرد. »

در میان عوامل اصلی که سازمان ملل برای موفقیت در مبارزه با گرسنگی تعیین کرده، «گذار از مرحله تعهد سیاسی به اقدام عملی» مهم ترین عامل شناخته شده است.

بر اساس ارزیابی های فائو، کشورهای ایران، اتیوپی، گابون، گامبیا، کیریباتی، مالزی، موریتانی، موریس، مکزیک و فبیلپین تنها به اولین هدف توسعه جهانی هزاره دست یافته اند؛ اما سه کشور برزیل، کامرون و اوروگوئه به هردو هدف، یعنی هدف اول توسعه هزاره و نیز هدف دشوارتر نشست جهانی غذا رسیده اند

در ژوئن ۲۰۱۴ نیز کشورهای چین، شیلی و مراکش به دلیل پیشرفت چشمگیرشان در مبارزه با گرسنگی مورد تقدیر فائو قرار گرفتند. درسال ۲۰۱۳ نیز ۳۸ کشور به همین علت مورد تقدیر فائو قرار گرفتند.

ایران که با رساندن رقم کمبود تغذیه از ۵/۱ % در سال ۱۹۹۰-۱۹۹۲ به ۴/۶ % در سال ۲۰۱۲-۲۰۱۴ به هدف اول توسعه جهانی هزاره دست یافته است، دیپلم افتخار فائو را دریافت کرد.

XS
SM
MD
LG