لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۰

بحران خشکسالی در شاخ آفریقا ده ها هزار نفر را آواره کرده است


بحران خشکسالی در شاخ آفریقا ده ها هزار نفر را آواره کرده است
بحران خشکسالی در شاخ آفریقا ده ها هزار نفر را آواره کرده است

سازمان جهانی کشاورزی و مواد غذائی سازمان ملل متحد (فائو)* روز سه شنبه ۱۸ مرداد اعلام کرد که روز ۲۷ مرداد در مقر این سازمان در رم، نشستی فوق العاده در باره مقابله با بدترین خشکسالی و بحران موجود در کشورهای منطقه شاخ آفریقا برگزار خواهد کرد.

وزرای کشاورزی ۱۹۱ کشور عضو این سازمان برای شرکت در نشست «تصمیم در باره اقدامات فوری در باره بحرانی که افزایش می یابد» به مقر سازمان فائو دعوت شده اند.

آژانس سازمان ملل متحد برای کشاورزی و مواد غذائی در اطلاعیه ای در باره این نشست فوری می گوید هدف از تشکیل این نشست گفتگو در باره شرائط جاری، نیازها و عدم موفقیت در حل این بحران است.

این نشست همچنین برنامه ها و طرح های لازمی را که برای سایر اقدامات ضروری است؛ مورد بحث و مطالعه قرار خواهد داد.

علاوه بر آن سازمان فائو دستور العملی برای حمایت از بهبود کشاورزی منطقه در کوتاه مدت آماده کرده و برای آجرای آن خواستار دریافت فوری یک رقم ۱۰۳ میلیون دلاری شده است.

این نشست در دنبال جلسه اضطراری قبلی سازمان فائو صورت می گیرد که روز ۳ مرداد در رم تشکیل شده بود. علاوه بر آن قرار است کنفرانس دیگری نیز بدر خواست اتحادیه عرب در روز سوم شهریور در آدیس آبابا برگزار شود.

پرزیدنت اوباما روز ۲ شنبه ۱۷ مرداد یک رقم ۱۰۵ میلیون دلاری را برای کمک مالی به خشکسالی در شاخ آفریقا تصویب کرد. اما علاوه بر آن در دستور العمل جداگانه به هیلاری ردهام کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا ۱۰ میلیون دیگر را نیز از صندوق اضطراری کمک به آوارگان و مهاجران برای کمک به نیازهای ضروری و فوری در اختیار دولت ها و سازمان های غیر دولتی ** قرار داد.

این مبلغ، برای مخارج غیر قابل پیش بینی در چارچوب بحران خشکسالی منطقه شاخ آفریقا پیش بینی شده است.

*FAO/Food & Agriculture Organization

**NGO

XS
SM
MD
LG