لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۲

پروژه «ندای گرسنگان» فائو و ارزیابی گرسنگی جهانی


.
.
ارزیابی میزان گرسنگی در جهان روندی پیچیده و طولانی است و سیاستگذاران به داده های به روز و جدید دسترسی ندارند.
فائو، (سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد) امیدوار است با اجرای پروژه جدیدی زیر عنوان «ندای گرسنگان» این روند را متحول کند.

فائو درصدد است ضمن بررسی داده ها، گزارش ها و تحقیقات، دیدگاه های مردم در کشورهای مختلف را نیز در نظر بگیرد.

کارلو کافیرو، مقام ارشد اداره آمار فائو می گوید سیستم کنونی ارزیابی منابع غذایی و نرخ گرسنگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اما معمولاً با تاخیرهای طولانی روبرو می شود.

او می گوید «ما نبض وضعیت کنونی را در دست نداریم. این امر در برهه ای که با بحران قیمت غذا روبرو شده بودیم، به شدت مشهود بود».

در سال ٢٠٠٧ بسیاری از ناظران رکود جهانی اقتصاد و افزایش قیمت مواد غذایی را پیش بینی کرده بودند.

آقای کافیرو می گوید «این پیش بینی ها به سناریوئی بسیار بدبینانه و منفی در مورد مصرف مواد غذایی منجر شد. در مقام نمونه، پس از گذشت فقط چند سال ما دریافتیم که چین و هند و بسیاری از دیگر کشورهای در حال توسعه با کندی رشد اقتصادی مواجه نشدند. این سناریوی بدبینانه در همه کشورها به واقعیت بدل نشد. بنابراین به ما ثابت شد که پیش بینی بر اساس نمونه های موجود برای ارزیابی وضعیت کنونی (غذا) شیوه قابل اعتماد و صحیحی نیست».

فائو پروژه جدید «ندای گرسنگان» را طرحی دقیق و سریع خوانده است. این پروژه برای گردآوری اطلاعات در مورد شدت و وسعت نرخ گرسنگی از نظرات و آمارگیری از مردم استفاده می کند. این نظرسنجی ها به طور سالانه و با همکاری با شرکت نظرسنجی و آمارگیری گالوپ انجام خواهد شد.

این پروژه طی ماه های آینده در آنگولا، اتیوپی، مالاوی و نیجر به بوته آزمایش گذاشته خواهد شد.

کافیرو می گوید «براساس این طرح، یا از طریق تلفن و یا شخصاٌ با افراد تماس گرفته می شود. بنابراین از هر کشور نمونه ای از افراد وجود خواهند داشت که به پرسش ها در مورد تجربیاتشان پاسخ خواهند داد. ما با گردآوری و ارزیابی پاسخ افراد به این پرسش ها می توانیم میزان فقدان امنیت غذایی را که بر این افراد و خانواده هایشان تاثیر منفی داشته است را تخمین بزنیم».

در این نظرسنجی از افراد در مورد تجربیاتشان در طی دوازده ماه گذشته پرسش می شود. سوال هایی همچون نگرانی در مورد کمبود جدی غذا، عدم دسترسی به غذا در طی بیست و چهار ساعت و یا حذف یک وعده غذا به دلیل کمبود غذا.

مقام اداره آمار فائو می گوید کارشناسان امر نتایج این نظرسنجی و اطلاعات آن را تحلیل خواهند کرد و از زمان انجام نظرسنجی تا تسلیم داده ها به مقامات فائو فقط سه ماه طول می کشد.

پروژه «ندای گرسنگان» در نهایت از ١٦٠ هزار نفر از ١٥٠ کشور جهان نظرسنجی می کند. این پروژه پنج ساله به تعیین استاندارد جدیدی برای امنیت غذایی منتهی خواهد شد.
XS
SM
MD
LG