لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۵۱

رکورد جهانی قيمت های خواربار شکسته شد


سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) ميگويد قيمت مواد خوراکی در سطح جهانی در ماه گذشته از خود بالاترين رکوردها را بر جای گذاشت. سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، که قيمت عمده فروشی مواد اصلی خوراکی را اندازه گيری ميکند، ميگويد اين هفتمين ماه متوالی است که بر ارزش خواربار افزوده ميشود. به گفته عبدالرضا عباسيان، اقتصاددان فائو، احتمالاً اين روند در آينده نيز همچنان ادامه خواهد يافت.

در تحولی ديگر جنگ خيابانی در مصر و تعطيلات سال نو در بسياری از کشورهای آسيائی از قيمت شاخص های عمده سهام در توکيو، مانيل و ولينگتون کاست. ولی در ايران بر ارزش شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران افزوده شد.

در همين حال، بازارهای بورس اروپا در دادوستدهای نيمروز شاهد کاهش قيمت سهام بودند، و بازارهای بورس آمريکا امروز کار خود را با کاهش قيمت سهام آغاز کردند.

در همين حال در ژاپن شرکت سونی از کاهش سود خالص خود در سه ماه چهارم سال گذشته خبر داد که عمدتاً ناشی از چالشهای رقابتی موجود در بازارهای جهانی برای فروش تلويزيون های ساخت اين شرکت بود. از ماه مارس گذشته تا بحال ۲۰ درصد از ارزش سهام شرکت سونی کاسته شده است.

بيم از سرايت بحران سياسی مصر به ساير کشورهای منطقه به ويژه کشورهای صادر کننده نفت، روز پنجشنبه قيمت نفت را بالا برد.

بر قيمت نفت برنت، معتبرترين شاخص نفتی آسيا و اروپا، ۲۷ سنت افزوده شد و هر بشکه به مبلغ ۱۰۲ دلار و ۳۴ سنت دادوستد شد.

در بازار نفت نيويورک نيز بر قيمت نفت ۶۶ سنت افزوده شد و هر بشکه به مبلغ ۹۱ دلار ۵۲ سنت خريد و فروش شد.

در بازار فلزات قيمتی هر اونس طلا به مبلغ هزار و ۳۳۴ دلار معامله شد. در بازارهای ارزی ارزش برابری دلار آمريکا در برابر ين ژاپن بالا رفت و هر دلار آمريکا به در برابر هزار و ۳۷ تومان مبادله شد.

کورش نادری، صدای آمريکا، واشنگتن

XS
SM
MD
LG