لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۸

هیاهوی «فم‌تریپ» در رسانه‌های اجتماعی ایران


هیاهوی فم‌تریپ در رسانه‌های اجتماعی ایران
هیاهوی فم‌تریپ در رسانه‌های اجتماعی ایران

این روزها فعالیت یک بلاگر سفر ایرانی با ۴۶۶ هزار دنبال‌کننده در اینستاگرام از موضوعات جنجالی و بحث‌برانگیز شده است.

هدی رستمی در پروژه گردشگری خود به نام «فم‌تریپ» بنا بر ادعای خود، تلاش دارد تا پای توریست‌های خارجی را به ایران باز کند، اما از زمانی که او در یکی از پست‌های خود در مورد آزادی حجاب در ایران گفت و نوشت، موجی از انتقادها و حملات بر علیه او در رسانه‌های اجتماعی آغاز شد.

روزنامه شرق در مقاله‌ای به بررسی این جنجال پرداخته و نوشته است:«شبکه بازنشر توییت‌های منتشر‌ شده راجع به هدی رستمی و پروژه او، نشان می‌دهد فضای غالب توییتر، علیه هدی رستمی بوده است. بر اساس گراف به‌دست ‌آمده از داده‌های توییتر، دسته‌بندی‌های رایج در توییتر فارسی در این گراف دیده نمی‌شود. بیشتر معترضان به هدی رستمی از میان مخالفان جمهوری اسلامی بوده‌اند. اقلیتی از نیروهای انقلابی نیز در دفاع از هدی رستمی توییت زده یا توییت‌های حمایتی را بازنشر کرده‌اند، اما به‌طور کلی می‌توان گفت جریان انقلابی در توییتر در این ماجرا ساکت بوده وعمده واکنش‌ها از سمت کاربران مخالف جمهوری اسلامی بوده است.»

شرق در ادامه موضوعاتی را بررسی کرده که دستمایه اعتراض مخالفان شده و نوشته است:« شدت مخالفت‌ها با هدی رستمی در متن توییت‌ها نیز قابل مشاهده است. در این توییت‌ها کلماتی نظیر «پروژه»، «حجاب»، «گشت ارشاد» و «پول» از‌جمله کلمات پرتکرار است. کلماتی که نشان می‌دهد بیشتر اعتراضات به این ماجرا درخصوص حجاب بوده و برخی کاربران فم‌تریپ را پروژه‌ای دانسته‌اند که از سمت نهادهای دولتی یا حاکمیتی طراحی شده است»

اما فضای اینستاگرام که بر خلاف توییتر در ایران نیازی به فیلترشکن ندارد در این زمینه تا حدی متفاوت بوده است. شرق نوشت: استخراج کامنت‌های اینستاگرامی او نشان می‌دهد برخلاف فضای یکدست توییترعلیه هدی رستمی، در اینستاگرام مخالفان و موافقان هدی رستمی تنوع بیشتری داشته‌اند. در این کامنت‌ها، اگرچه کلیدواژه‌هایی نظیر «حجاب»، «پول» و «ماله» پرتکرار بوده، اما عباراتی نظیر «موفق باشی» و «دمت گرم» نیز زیاد تکرار شده است.

گفتنی است از تیر ماه ۵۹ رعایت «حجاب اسلامی» ابتدا در ادارات برای زنان ایرانی الزامی شد و اندکی بعد نیز در سال ۶۲ ذیل ماده ۱۰۲ قانون تعزیرات برای همه زنان و بعدها در سال ۷۵ برابر با ماده ۱۴۱ قانون مجازات اسلامی این موضوع رسما جرم‌انگاری شد و اکنون مطابق تبصره ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی می‌تواند تا دو ماه حبس و یا ۷۴ ضربه شلاق مجازات در پی داشته باشد.


با وجود برخوردهای خشونت‌آمیز نهادهای مختلف حکومتی از جمله گشت ارشاد، بسیاری از زنان در ایران زیر بار تبعیت از حجاب اجباری نمی‌روند، اما به نظر هم نمی‌رسد که جمهوری اسلامی برنامه‌ای برای اختیاری کردن حجاب در ایران و آزادی پوشش زنان داشته باشد، کما این که همه روزه خبرهایی از برخورد ماموران گشت ارشاد با زنان و دختران منتشر می‌شود که در یکی از آخرین موارد، مامور گشت ارشاد با تیراندازی بوکسور سابق تیم ملی را مجروح کرد.

از سوی دیگر بخش زیادی از مردم در تامین مایحتاج اولیه زندگی دچار مشکل شده‌اند و اعتراضات به وضعیت اقتصادی و معیشتی در نقاط مختلف ایران رو به افزایش است.

جمهوری اسلامی از نظر برخورد با اتباع خارجی و ایرانیان دوتابعیتی نیز سابقه قابل دفاعی ندارد و تعدادی از آنها را گروگان گرفته است.

در آخرین مورد از این دست، روز پنج‌شنبه یک شهروند به اتهام ارتباط با دو شهروند فرانسوی بازداشت شده در ایران دستگیر شد.وزارت اطلاعات گفته است:«یکی از عوامل جریان چپ مارکسیستی که ماموریت دامن زدن به فتنه و اغتشاش در محیط های کارگری را را عهده دار بود ، حین فرار از کشور بازداشت شد.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG