لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۲

چین: توافق ژنو صلح در خاورمیانه را تأمین می کند


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران

چین: این توافق کمک خواهد کرد که روابط و مبادلات تجاری متقابل با تهران را به صورت عادی درآید.

چین روز یکشنبه از توافق ایران با گروه ۵+۱ استقبال کرد.
وانگ ای، وزیر امورخارجه چین، ضمن صدور بیانیه ای که در وبسایت وزارت امور خارجه چین منتشر شد، گفت: که «این توافق از سیستم عدم گسترش بین المللی سلاح های اتمی حمایت، و صلح و ثبات در خاور میانه را تأمین و نگهداری خواهد کرد.»
وزیر امور خارجه چین افزود: این توافق به شرکت کنندگان در مذاکره کمک خواهد کرد که روابط و مبادلات تجاری متقابل خود با تهران را به صورت عادی درآوردند، و در عین حال، برای مردم ایران زندگی بهتری ارائه خواهد داد.
وی گفت که پس ده سال تلاش سخت، به ویژه پس مذکرات فشرده و دشوار چند روز گذشته، سرانجام به توافقی دست یافتیم.

چین یکی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد است که به اتفاق آلمان و ایران بر سر محدویت و کاهش غلظت غنی سازی اورانیوم تهران، که جامعه جهانی را نسبت به برنامه های اتمی ایران مظنون و بسیار نگران ساخته بود، در مذاکرات شرکت داشتند.

پکن به خاطر به گردش در آوردن چرخ و رشد فزاینده اقتصادی خود شدیداً به نفت خاور میانه وابسته است، و از این رو شدیدا ً تلاش می کند تا از هرگونه بی ثباتی در خاورمیانه جلوگیری کند.

پکن همچنین همواره سخت خواستار حل مشکلات برنامه های اتمی تهران از طریق مذکرات دیپلماتیک، و اجتناب از راه حل های نظامی بوده است.
در همین حال، رسانه های دولتی چین این توافق را نتیجه ثمر بخش و مسرت بخشی خواندند که طریق مذاکراتی که در فضائی از صمیمیت، صدق و صفا، و احترام متقابل انجام شد، به دست آمد.

شین هوا، خبرگزاری دولتی چین، در تفسیری این توافق را آرزوی جامعه جهان و مردم ایران خواند، و ابراز امیدواری کرد که این توافق زمینه ساز و پیش درآمدی برای مذکرات و موفقیتهای بعدی خواهد شد.
XS
SM
MD
LG