لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۶

کری: توافق با ایران گام خوبی در مرحله اول توافق است


.
.
جان کری ، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت توافق انجام گرفته با ایران پیشرفت این کشور به سوی تولید سلاح اتمی را متوقف می کند و دریچه را به انجام مذاکرات و رسیدن به توا فق نهایی می گشاید.

به گزارش صدای آمریکا دولت اوباما اکنون تلاش می کند منتقدان این توافق در داخل و خارج از آمریکا را به سودمندی آن برای آمریکا و متحدانش متقاعد سازد.

روز یکشنبه جان کری با شرکت در برنامه تلویزیونی «رودررو با ملت» در شبکه تلویزیونی سی بی اس، این توافق را اولین گام در راه رسیدن به راه حلی صلح آمیز دربرابر بلندپروازی های اتمی ایران توصیف کرد.

جان کری محدودیت هایی را که در این توافق بر ایران اعمال شده بر شمرد و گفت: «[ایرانی ها] باید اورانیوم غنی شده در سطوح بالای خود را که برای ساختن بمب لازم است، ازبین ببرند و تنها اورانیوم غنی شده در سطح پایین در اختیار خواهند داشت. در این توافق به ایران اجازه ساخت نیروگاه های جدید داده نمی شود. همچنین محدودیت هایی هم برای سانتریفوژها که برای غنی سازی مهم هستند، درنظر گرفته شده است».

اقای کری تأکید کرد که الزام های این توافق بر اساس بازرسی و تحقیقات دقیق قرار دارد. او گفت: «این توافق تنها بر اساس اعتماد نیست. براساس بازرسی و تحقیق است. براساس این است که بتوانید بدانید چه روی می دهد. یعنی قرار نیست که به افرادی که طرف معامله شماهستند فقط اعتماد داشته باشید. باید مکانیزمی بوجود آورید که دقیقاً بدانید خودتان چه به دست می آورید و دقیقا بدانید آنها چه می کنند».

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل این توافق را«اشتباهی تاریخی» خواند.

سناتور جمهوری خواه سکسبی چامبلیس در برنامه تلویزیونی «این هفته» شبکه اِ بی سی گفت این توافق هدف برتر جامعه بین المللی را درنظر نگرفته است. او گفت در سخنان آقای کری چیزی که ایران را از توسعه سلاح اتمی بازدارد، وجود ندارد. او همچنین با هرگونه کاهش فشار اقتصادی بر ایران مخالفت کرد و گفت تا وقتی که [برنامه اتمی آنها] وجود دارد نباید تحریم ها را تخفیف داد.

شامگاه روز شنبه، پس از امضای توافق در ژنو، باراک اوباما در سخنانی که به این مناسبت ایراد کرد میزان کاهش تحریم ها را «جزئی» توصیف کرد که در صورت پابند نبودن ایران به تعهدها قابل لغو خواهد بود.

جان کری گفت پذیرش این توافق بسیار بهتر از آنست که به ایران فشار بیاید و در عوض ایران آزادانه به فعالیت اتمی ادامه دهد.
XS
SM
MD
LG