لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۰

بازداشت همزمان سه زن بهایی در شیراز توسط نهادهای امنیتی


وب‌سایت‌های حقوق بشری از بازداشت سه شهروند بهایی در شیراز خبر داده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، ژیلا شرفی نصرآبادی، شقایق خانه‌زرین و نگار ایقانی روز یکشنبه پنجم تیرماه توسط ماموران امنیتی در منزل پدری خود بازداشت شدند.

از علت بازداشت و محل نگهداری این سه زن خبری منتشر نشده است.

ماموران امنیتی در زمان بازداشت این افراد، پس از تفتیش منزل برخی لوازم شخصی آنها از جمله تلفن همراه و لپ‌تاپ‌هایشان را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

به گزارش وب‌سایت هرانا، نگار ایقانی ۲۲ ساله یکی از بهاییانی است که در کنکور سراسری سال ۱۳۹۸ از ورود به دانشگاه محروم شد.

هرانا همچنین به نقل از یک منبع مطلع گزارش داده است که شقایق خانه‌زرین ۲۰ سال دارد و «پدر او در پی عدم کسب اطلاع از وضعیت دخترش و استرس ناشی از بازداشت او، سکته کرده و هم اکنون در بیمارستانی در شیراز بستری است.»

این بازداشت‌ها تنها دو هفته پس از آن صورت می‌گیرد که بهایی دیگر ساکن شیراز در دادگاه انقلاب این شهر در مجموع به تحمل ۸۵ سال زندان محکوم شدند.

سه روز پیش نیز خبر رسید که شش شهروند بهایی ساکن بوشهر برای اجرای احکام زندان خود فراخوانده شدند.

اتهام‌های این افراد «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» «معاونت در تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت کشور» عنوان شده است، در حالی که جامعه جهانی بهایی بارها این قبیل اتهام‌ها را «بی‌اساس» نامیده و تاکید کرده است که بهاییان در ایران تنها به دلیل اعتقادات و فعالیت‌های مذهبی خود بازداشت و زندانی می‌شوند.

جمهوری اسلامی ایران در قوانین خود آیین بهاییت را به رسمیت نمی‌شناسد و بهاییان دهه‌هاست که با فشارهای امنیتی، بازداشت و تبعیض‌های گسترده مواجه‌اند. محرومیت از تحصیل در دانشگاه، تخریب قبرستان‌های آنان، ممنوعیت اشتغال در مراکز دولتی و پلمپ محل کسب‌وکار برخی از فشارهایی است که بهاییان در ایران متحمل می‌شوند.

سازمان ملل متحد و مدافعان حقوق بشر بارها از «تبعیض» علیه بهاییان در ایران انتقاد کرده‌اند و از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته‌اند که به تعهدات بین‌المللی خود در زمینه حق آزادی عقیده و مذهب پایبند باشند.

XS
SM
MD
LG