لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

قوه قضاییه ایران دو زندانی را به اتهام محاربه «در کمترین زمان» ممکن محاکمه و اعدام کرد


آرشیو.
آرشیو.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد دو زندانی را که «در کمترین زمان» ممکن محاکمه شدند، به اتهام آتش زدن پمپ بنزین «دره گرم» خرم‌آباد اعدام کرده است.

به گزارش رسانه‌های ایران، محمد رزم رئیس کل دادگستری لرستان چهارشنبه ۲۲ دی با اعلام این خبر گفت که این دو نفر هفدهم بهمن سال ۹۷ پمپ بنزین را آتش زدند و توسط «نیروهای امنیتی» در لرستان «شناسایی و دستگیر» شده بودند.

رزم با استناد به «بازجویی‌ها» ادعا کرد که این دو فرد «قصد داشته‌اند» «عملیاتی» برای «ناامنی وسیع در سطح استان» اجرا کنند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، در تازه‌ترین گزارش خود به کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل تصریح کرده است که برخی احکام صادرشده در ایران، از جمله احکام اعدام بر اساس اعترافات اجباری و اعتراف تحت شکنجه صورت گرفته و بر اساس عدالت صادر نشده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران با استناد به گزارش‌های پیشین، هویت اعدام شدگان را «جهانبخش عباسی» و «مهران نقدی» اعلام کرد.

رئیس کل دادگستری لرستان ۲۵ آذر ۹۸، دو فرد بازداشت‌شده در ارتباط با انفجار پمپ‌بنزین خرم‌آباد را «نیروهای اخراجی دستگاه‌های نظامی که بازخرید شده‌اند» معرفی کرده بود.

دادگاه‌های انقلاب اسلامی به اتهامات «افساد فی‌الارض» و «محاربه» رسیدگی می‌کنند که برای تعداد زیادی از جرایم به کار می‌روند و مجازات آن در قوانین ایران اعدام است.

XS
SM
MD
LG