لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۳

اعدام «مخفیانه»‌ حیدر قربانی، زندانی سیاسی، در زندان سنندج


حیدر قربانی، زندانی سیاسی
حیدر قربانی، زندانی سیاسی

اخبار منتشر شده در شبکه‌های حقوق بشری و رسانه‌های ایران، حاکی از اجرای حکم اعدام حیدر قربانی، زندانی سیاسی، در ایران است.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» با اعلام این خبر نوشت، حکم اعدام حیدر قربانی روز یکشنبه ۲۸ آذر ماه به طور مخفیانه و بدون حق داشتن آخرین ملاقات با خانواده، در زندان مرکزی سنندج به مرحله اجرا درآمده است.

این نهاد حقوق بشری به نقل از یک منبع مطلع نوشت،‌ بامداد امروز در تماسی با خانواده این زندانی سیاسی به آنها اعلام شده بود که آقای قربانی قرار است به تهران اعزام شود و خانواده می‌توانند پیش از انتقال برای ملاقات به زندان سنندج بروند.

به گفته «هه‌نگاو» با مراجعه خانواده به سنندج آنها را به قبرستان آن شهر منتقل کردند و با نشان دادن قبری به خانواده، گفتند که حیدر قربانی اعدام شده و «این قبر او است.»

اواخر شهریور ماه سال ۹۹ صالح نیکبخت،‌ وکیل مدافع آقای قربانی در گفتگویی با صدای آمریکا از رد درخواست اعاده دادرسی موکلش توسط دیوان عالی کشور خبر داد و ضمن اعتراض به روند پیگیری پرونده در دستگاه قضایی، حکم صادر شده را «غیرقانونی» و «غیر شرعی» نامید.

حیدر قربانی بە همراه محمود صادقی، برادر همسرش، مهر ماه سال ۱۳۹۵ توسط ماموران امنیتی اداره اطلاعات بازداشت شد.

به گفته منابع مطلع، او که در دوران بازجویی «تحت شکنجه‌های شدید» مجبور به اعتراف به «همکاری و معاونت در قتل چند عضو سپاه پاسداران» شده بود بهمن ماه سال ۹۸ توسط شعبە یک دادگاه انقلاب سنندج به اتهام‌های «بغی» و «همکاری و عضویت در حزب دموکرات کُردستان ایران» بە اعدام محکوم شد.

XS
SM
MD
LG