لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۳

اوکراین به پیشواز «یورو ویژن» می‌رود


شهر کیف در اوکراین برای برگزاری «یورو ویژن» آماده می شود و بزودی شاهد رقابت خواننده های کشورهای مختلف در رقابت آوازخوانی اروپا خواهیم بود.

به همین مناسبت مقامات اوکراینی برنامه های فرهنگی و هنری متنوعی را در نظر گرفته و به پیشواز این رقابت هیجان انگیز رفته اند.

این در حالی است که همچنان بحران سیاسی میان اوکراین و روسیه وجود دارد و این موضوع برگزار کنندگان یورو ویژن را به شدت نگران کرده است.

چندی پیش دولت اوکراین ورود «جولیا سامویلوا» نماینده روسیه را به دلیل سفر به کریمه و اجرای برنامه در آن منطقه، به مدت سه سال به این کشور ممنوع کرد و او نمی تواند در «یورو ویژن» امسال کیف شرکت کند.

روسیه به شدت به این موضوع اعتراض کرد و از تمامی کشورهای اروپایی خواست این مراسم را تحریم کنند، درخواستی که از سوی شرکت کنندگان استقبالی از آن نشد.

از زمان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، روابط اوکراین و روسیه به شدت تیره شده است. بر اساس آمار رسمی، کیف ورود بیش از یکصد هنرمند، چهره مشهور یا شخصیت های روسی که در این دوران به کریمه رفته اند را به اوکراین ممنوع کرده است.

روز دوشنبه پیش وزارت فرهنگ و هنر روسیه اعلام کرد، جولیو سامویلوا خواننده محروم شده روسی، سه شنبه و همزمان با آغاز یورو ویژن، کنسرت بزرگی در کریمه برگزار می کند.

تلویزیون دولتی روسیه که یورو ویژن امسال را تحریم کرده، کنسرت جولیو سامویلوا را بصورت زنده از شهر «اسوستوپول» در شبه جزیره کریمه پخش خواهد کرد.

هنوز اوکراین واکنشی نسبت به برگزاری این کنسرت نداشته ولی برگزارکنندگان یورو ویژن باور دارند در روزهای آینده شاهد ادامه رفتارهای تحریک آمیز روسیه خواهند بود و مسکو در تدارک ایجاد حواشی بیشتری برای مراسم امسال است.

در همین حال «جمالا» برنده اوکراینی سال گذشته، از شهروندان این کشور خواست نسبت به تحریکات روسیه بی تفاوت باشند و از برگزاری بزرگترین رقابت آوازخوانی اروپا در کیف لذت ببرند.

او که با اجرای ترانه ای اعتراضی به روسیه عنوان نخست را کسب کرد، روز شنبه و در مراسم اختتامیه یورو ویژن به هنرنمایی می پردازد.

پیش بینی می شود هزاران نفر برای تماشای یورو ویژن به اوکراین سفر کنند و شهر کیف پذیرای هنردوستانی باشد که از کشورهای مختلف اروپایی روانه این شهر می شوند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG