لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

خواننده سوئدی برنده مسابقات موسیقی یوروویژن


لورین، خواننده سوئدی برنده مسابقات امسال یوروویژن شد. او در این مسابقه بزرگ آواز خوانی، با ترانه Euphoria رقابت کرد و در مرحله نهایی توانست از گروه مادربزرگ های روسی و رقابت کننده صرب پیشی بگیرد.

هیات ژوری و تماشاگران تلویزیون در سرتاسر اروپا در مجموع ۳۷۲ امتیاز به لورین دادند و به این ترتیب مسابقات یورو ویژن ۲۰۱۲ در باکو، پایتخت آذربایجان به کار خود پایان داد. و با برنده شدن نماینده سوئد، طبق روال این مسابقه، سال آینده سوئد میزبان برگزاری یوروویژن خواهد بود.

لورین، برنده سوئدی مسابقات، ۲۸ ساله است و تبار مراکشی دارد. او پس از آن که خبر برنده شدنش را شنید از هوادارانش سپاسگزاری کرد.

گروه مادربزرگ های روسی با آن که طرفداران زیادی داشتند اما رقص سنتی شان نتوانست به محبوبیت رقص پرتحرک و مدرن لورین برسد و آنها با ۲۵۹ امتیاز دوم شدند.

مسابقات یوروویژن ۵۷ سال است که برگزار می شود و تخمین زده می شود که ۱۲۵ میلیون نفر در جهان آن را تماشا و دنبال کردند و به کشورهای اروپایی این فرصت را داد تا دست کم برای یک شب اختلافات و مشکلات اقتصادی را فراموش کنند.
برنده مسابقه هم با رای داوران و هم با رای تماشاگران اروپایی که از طریق پیامک انتخاب می شوند.

موفقیت در مسابقات یوروویژن یکی از سکوهای پرش برای پیشرفت حرفه ای و کسب شهرت و محبوبیت حرفه ای بین المللی در صنعت موسیقی است.

آبا، گروه موسیقی پاپ سوئدی در سال ۱۹۷۴ در مسابقات یوروویژن اول شد. سلین دیون، خواننده محبوب کانادایی نیز در سال ۱۹۸۸ از طرف کشور سویس برنده این مسابقات شد.

با پایان اجراهای رقابتی، امین، داماد رئیس جمهوری آذربایجان الهام علی اف که یک ستاره پاپ است به روی صحنه رفت و آواز خواند. مهربان علی اف، همسر رئیس جمهوری نیز امسال مدیر کمیته برگزاری مسابقات و دختر او مجری مسابقات یوروویژن بود. همین امر منتقدان را بر آن داشت تا بار دیگر علی اف را به خویشاوندسالاری متهم کنند.

آذربایجان، که تلاش می کند جای خود را در عرصه بین المللی باز کند، سعی کرد از میزبانی مسابقات یوروویژن بیشترین بهره را برای تثبیت وجهه خود ببرد.

احداث بنای محل برگزاری مسابقات در ساحل دریای خزر، ۱۳۴ میلیون دلار هزینه برداشت و تنها در هشت ماه ساخته شد. دولت آذربایجان میلیون ها دلار دیگر را هم برای مسائل دیگر مثل نوسازی ناوگان تاکسی رانی باکو هزینه کرد.

هم زمان، منتقدان سیاست های دولت همزمان با برگزاری مسابقات یوروویژن و حضور رسانه های گوناگون بین المللی در باکو، رشته تظاهراتی را ترتیب دادند تا به «حاکمیت خوکامه» کشورشان اعتراض کنند.

پلیس شماری از تظاهرکنندگان را بازداشت کرده است. به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، سه تظاهرکننده به ۵ یا ۶ روز حبس محکوم شدند و ۱۷ تن دیگر به پرداخت جریمه نقدی (حدود ۳۰ دلاری) محکوم شدند.
XS
SM
MD
LG