لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

اوکراین نماینده روسیه در «یورو ویژن» را از شرکت در مراسم امسال محروم کرد


اوکراین نماینده امسال روسیه در رقابت آوازخوانی اروپا یا «یورو ویژن» را که در شهر کیف برگزار می شود، ممنوع الورود کرد و به این ترتیب اختلافات سیاسی دو کشور بار دیگر اوج گرفت.

گفته می شود دولت اوکراین ورود«جولیا سامویلوا» نماینده روسیه را به دلیل سفر به کریمه و اجرای برنامه در آن منطقه، به مدت سه سال به این کشور ممنوع کرده و او قادر نخواهد بود در «یورو ویژن» امسال که در ماه می در شهر کیف برگزار می شود شرکت کند.

روسیه چندی پیش کریمه که بخشی از اوکراین است اشغال کرد، کیف با انتقاد از سیاست خصمانه مسکو ، به اشغال نظامی این منطقه به شدت اعتراض کرد.

«جولیا سامویلوا» بیست و هشت سال دارد، یکی از مشهورترین خواننده های جوان روسی است. او از کودکی دچار معلولیت جسمانی شد و از صندلی چرخدار استفاده می کند.

جولیا در سال ۲۰۱۳ در رقابت آوازخوانی «اکس فکتور» روسیه دوم شد، او یکی از خوانندگانی بود که در مراسم افتتاحیه پارا المپیک زمستانی سوچی در روسیه در سال ۲۰۱۴ به هنرنمایی پرداخت.

«جولیا سامویلوا» که چندی پیش از طرف روسیه برای شرکت در «یورو ویژن» امسال انتخاب شده، از تصمیم مقامات اوکراینی شوکه شده و بسیار ناراحت است.

مقامات روسی با اعتراض به تصمیم اوکراین، از سایر کشورهای اروپایی خواستند مراسم امسال را تحریم کنند.

کمیته برگزاری رقابت آوازخوانی اروپا که اعضای آن از کشورهای مختلف این قاره هستند، از تصمیم اوکراین در محرومیت نماینده روسیه ابراز تأسف کردند. با این حال آنها خود را ملزم به رعایت قوانین کشور میزبان و احترام به خواسته مقامات اوکراینی می دانند.

البته آنها امیدوارند با رایزنی با مقامات اوکراینی، موفق به دریافت مجوز سفر نماینده روسیه به کیف شوند و از سیاسی شدن بیش از حد «یورو ویژن» جلوگیری کنند.

سال گذشته «جمالا» نماینده اوکراین در مراسمی هیجان انگیز و با جرای آهنگی جنجالی که به عقیده بسیاری پیامی ضد روسی داشت، برنده «یورو ویژن» شد و به همین دلیل شهر کیف میزبان امسال این رقابت آوازخوانی است.

از زمان الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه، روابط اوکراین و روسیه به شدت تیره شده است. بر اساس آمار رسمی، مقامات کیف ورود بیش از یکصد هنرمند، چهره مشهور یا شخصیت های روسی که در این دوران به کریمه رفته اند را به اوکراین ممنوع کرده اند.

XS
SM
MD
LG