لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۸

اوکراین سرباز روس متهم به قتل و تجاوز جنسی را غیابی محاکمه می‌کند


مراسم تشییع جنازه دو سرباز اوکراینی (آرشیو)
مراسم تشییع جنازه دو سرباز اوکراینی (آرشیو)

دادستان‌ها در اوکراین می‌گویند که یک سرباز روس را به دلیل قتل یک مرد غیرنظامی و تجاوز جنسی به همسرش در ماه مارس، به صورت غیابی محاکمه می‌کنند. این اولین محاکمه سربازان روس به دلیل ارتکاب خشونت‌های جنسی است.

مقامات اوکراینی می‌گویند این سرباز در منطقه بروواری، در حومه کی‌یف، پایتخت اوکراین مرتکب تجاوز و قتل شده داد. نیروهای اوکراینی پس از تلاش روسیه برای ورود به پایتخت توانستند آنها را عقب برانند.

دولت اوکراین از غرب خواسته است سلاح‌های دوربرد بیشتری را برای تغییر روند جنگ به آن کشور ارائه کند. زلنسکی گفت که انتظار «خبرهای خوب» را در روزهای آینده دارد. تهاجم روسیه به اوکراین وارد چهارمین ماه خود شده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه گفت ایالات متحده سامانه‌های موشکی که اوکراین را قادر می سازد داخل خاک روسیه را هدف قرار دهد، به آن کشور ارسال نخواهد کرد.

رویترز از نگرانی نیروهای اوکراینی در مورد احتمال امتیاز دادن به روسیه نوشته است. یک سرباز اوکراینی در حال گشت‌زنی در سنگرهایی در نزدیکی شهر باهموت، در شرق اوکراین، گفته است از بیم این که دولتش برای پایان دادن به تهاجم روسیه و در مذاکرات با مسکو حاضر شود که قلمروی اوکراین را واگذار کند، آزرده می‌شود.

او خواستار آن شد که حل و فصل درگیری در مذاکره تنها بر اساس شرایطی باشد که اوکراین تعین می‌کند و اگر واگذاری اراضی رخ دهد «وحشتناک خواهد بود.»

فرماندار یک منطقه در شرق اوکراین روز دوشنبه با تشریح درگیر‌ی‌های شدید، گفت که نیروهای روسیه وارد حومه شهر سیورودونتسک در استان لوهانسک شده‌اند.

بخش‌هایی از شرق اوکراین در دست جدایی‌طلبان حامی مسکو است و روسیه پس از عقب‌نشیی از حومه پایتخت تلاش خود را روی تصرف اراضی شرق اوکراین و عقب راندن نیروهای دولت مرکزی متمرکز کرده است.

در همین حال کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه، تازه‌ترین مقام ارشد غربی است که به کی‌یف رفته است. او از یک گور دسته‌جمعی در حومه بوچا بازدید کرد. اجساد صدها غیرنظامی اوکراینی پس از عقب‌نشینی نیروهای روسیه از حومه پایتخت در ماه مارس در این محل پیدا شد.

بنا بر بیانیه وزارت خارجه فرانسه، خانم کولونا می‌خواهد همبستگی فرانسه با مردم اوکراین و عزم کامل پاریس برای تقویت حمایت‌های خود را از منظر بشردوستانه و مالی و همچنین در زمینه تأمین تجهیزات دفاعی، نشان دهد.

فرماندار یک منطقه در شرق اوکراین روز دوشنبه با تشریح درگیر‌ی‌های شدید، گفت که نیروهای روسیه وارد حومه شهر سیورودونتسک در استان لوهانسک شده‌اند. وزارت خارجه اوکراین هم زمان با سفر وزیر خارجه فرانسه به کی‌یف اعلام کرد که یک روزنامه نگار از فرانسه در حملات توپخانه‌ای روسیه در نزدیکی سیورودونتسک کشته شد.

رهبران اتحادیه اروپا قرار است در دیدار و گفت‌وگوهایی که دوشنبه و سه شنبه برگزار می‌شود بسته تحریم های جدیدی را علیه روسیه بررسی ‌کنند.

دولت‌های اتحادیه اروپا نتوانسته‌اند در طول یک ماه مذاکرات به توافقی برسند. از جمله دلایل این عدم توافق، مجارستان بوده است که می‌گوید نمی‌تواند واردات نفت روسیه را که از طریق یک خط لوله عظیم دوران شوروی به پالایشگاه‌هایش می‌رسد، متوقف کند.

رویترز می‌گوید پیش‌نویس نتیجه‌گیری مذاکرات اعضای اتحادیه اروپا برای تحریم روسیه را مشاهده کرده است که نشان می‌دهد تصمیم‌های جدید کمی وجود خواهد داشت.

اما جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفته است که «در نهایت توافقی وجود خواهد داشت» و بر سر بسته تحریمی بعدی توافق می‌شود. این در حالی است که رویترز به نقل از رهبران اتحادیه اروپا گزارش داده است که آنها آماده نیستند که برای تحریم نفت روسیه به توافق برسند.

کی‌یف می‌گوید سربازانش در روزهای اخیر نیروهای روسیه را به مواضع دفاعی در سه روستا که همگی در کرانه جنوبی رودخانه اینگولت که مرز خرسون در جنوب اوکراین را تشکیل می‌دهد، عقب رانده‌اند.

«اندیشکده انستیتوی تحقیقات جنگ» می‌گوید تاکنون به نظر نمی‌رسد که این ضدحمله در کوتاه مدت قلمرو قابل توجهی را از روسیه گیرد، اما می تواند عملیات روسیه را مختل کند و مسکو را مجبور به تقویت نیروهایش در منطقه کند.

مقامات اوکراینی همچنین می‌گویند که روسیه به مناطق مختلف میکولائیف حملات توپخانه‌ای کرده است. روسیه اعلام کرد که به یک کارخانه کشتی‌سازی در میکولائیف، بندری که در کنترل اوکراین است، حمله کرده است.

XS
SM
MD
LG