لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۵

داماد بوریس یلتسین از سمت رایزنی پوتین استعفا کرده است


ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه
ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه

والنتین یوماشف، داماد بوریس یلتسین رهبر سابق روسیه، از سمت خود به عنوان مشاور کرملین استعفا کرد.

خبرگزاری رویتزر به نقل از دو منبع ضمن اعلام این خبر افزوده که یوماشف تاثیر زیادی بر روی پوتین نداشت اما کناره‌گیری وی سبب حذف یکی از آخرین حلقه‌های ارتباطی دولت پوتین با دوره رهبری یلتسین به شمار می‌رود. در دوره رهبری یلتسین، روسیه صحنه اصلاحات لیبرال و گشایش به سوی غرب بود.

پوتین در ۲۴ فوریه سال جاری به نیروهایش دستور داد به اوکراین حمله کنند. دولت‌های غربی این تهاجم را یک تجاوزگری توجیه‌ناپذیر می‌خوانند درحالیکه مسکو آن را «عملیات ویژه» لازم جهت حفاظت از روس‌زبانان شرق اوکراین می‌داند.

در ماه مارس، یک چهره برجسته دیگر مربوط به دوره یلتسین به نام آناتولی چوبیاس از سمت خود به عنوان فرستاده ویژه کرملین استعفا کرد. در ماه جاری میلادی، یک دیپلمات دیگر روس در نمایندگی این کشور در سازمان ملل، در اعتراض به جنگ اوکراین از سمت خود کناره‌گیری کرد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، به درخواست رویترز درباره استعفای والنتین یوماشف پاسخی نداد. خود آقای یوماشف نیز از ارائه اظهارنظر به رویترز خودداری کرده است.

اما لیودمیلا تلن، معاون اول مدیر اجرایی مرکز ریاست جمهوری بوریس یلتسین، به خبرگزاری رویترز گفته که آقای یوماشف در ماه آوریل از سمت رایزنی کرملین و به ابتکار خودش کناره‌گیری کرده است.

یک منبع دیگر نیز که نخواسته نامش فاش شود، استعفای والنتین یوماشف در ماه آوریل را تایید کرده است.

آقای یوماشف در دوره ریاست جمهوری بوریس یلتسین طی سال‌های ١٩٩١ تا ١٩٩٩، به عنوان مشاور کرملین و سپس رئیس دفتر ریاست جمهوری خدمت کرد. وی همسر تاتیانا، دختر بوریس یلتسین، است.

XS
SM
MD
LG