لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۲

انتقاد وزیر خارجه آلمان از خط و نشان اردوغان علیه او و همسرش


وزیر خارجه آلمان.
وزیر خارجه آلمان.

در تازه ترین دور تنش ها میان آلمان و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان اعلام کرد آقای اردوغان همسر او «انکه» را تهدید کرده است. به گفته او رفتار رئیس جمهوری ترکیه موجب جسارت دیگران شده تا به آنجا که همسر او ، انکه را تهدید می کنند.

«انکه» همسر وزیر خارجه آلمان دندان پزشک است و بتازگی پیامهای تلفنی تهدید کننده ای دریافت داشته است.

آلمان از آقای اردوغان به خاطر زیر پانهادن قانون و عدالت، زندانی کردن دسته جمعی و بی حساب و کتاب مخالفانش انتقاد می کند.

در میان بازداشت شدگان اخیر در ترکیه، نام شماری از شهروندان آلمان به چشم می خورد که به موجب قانون وضعیت اضطراری که پس از کودتای نافرجام سال پیش برقرار شده در زندان ترکیه اند.

سفیر آلمان در ترکیه با دو تن از شهروندان آلمانی -یک روزنامه نگار و یک فعال حقوق بشر- ملاقات کرده است. این دو به اتهام ارتباط با ترور یست ها از ۶ ماه پیش در زندان به سر می برند.

دولت اردوغان حزب کارگران کردستان ترکیه موسوم به پ‌ک‌ک را یک گروه تروریستی اعلام کرده و افراد را در ارتباط با این حزب بازداشت و زندانی می کند.

آقای اردوغان به تازگی وزیر خارجه آلمان را مورد حمله شخصی قرار داده و او را به جوان بودن و بی تجربگی در سیاست متهم کرده است.

نزدیک به ۳ میلیون ترک تبار در آلمان به عنوان شهروند آلمانی زندگی می کنند و آقای اردوغان اخیرا از آنان خواسته است به حزبهای بزرگ سیاسی آلمان از جمله حزب حاکم به رهبری انگلا مرکل رای ندهند. آلمان این اظهارات اردوغان را دخالت در امور داخلی خود می داند.

تنش بین دو کشور بعد از آن زیاد شد که حامیان اردوغان چند ماه پیش سعی داشتند برای حمایت از همه پرسی افزایش اختیارات اردوغان تجمعاتی در شهرهای آلمان برگزار کنند که با مخالفت برخی شهرداری ها مواجه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG