لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۲

وزیر خزانه‌داری آمریکا خواستار ایجاد «دیوار مخالفت»  گروه هفت با سیاست‌های صنعتی چین شد


جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا
جنت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا

وزیر خزانه‌داری آمریکا، روز پنجشنبه سوم خرداد گفت از کشورهای عضو «گروه هفت» موسوم به «جی۷» می‌خواهد تا مخالفت خود را با سیاست‌های صنعتی چین ابراز کنند.

او در ادامه افزود این هفته درخواست خود را در نشست مالی هفت کشور صنعتی جهان مطرح خواهد کرد.

خانم یلن در جریان یک کنفرانس رسانه‌ای گفت که همچنین به دنبال «توافق کلی در مورد مفهوم» از سوی وزرای دارایی و روسای بانک‌‌های مرکزی جی‌۷ درباره طرحی است که درآمد حاصل از حدود ۳۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده روسیه را که می‌تواند حمایت مالی قابل توجهی را برای اوکراین فراهم کند، تأمین کند.

انتظار می‌رود که این دو موضوع در نشست وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی گروه هفت در شمال ایتالیا در روزهای جمعه و شنبه مطرح شود.

جنت یلن گفت بسیاری از کشورهای خارج از جی‌۷ از جمله مکزیک، هندوستان، و آفریقای جنوبی، نگران سرمایه‌گذاری بیش از حد چین در خودروهای برقی، محصولات خورشیدی، نیمه هادی‌ها، فولاد، و سایر صنایع استراتژیک، هستند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت بدون تغییر در سیاست کنونی چین، اقتصادهای مبتنی بر بازار آزاد با سیل صادرات ارزان از این کشور مواجه هستند که تهدیدی برای تولیدکنندگان داخلی است.

او در ادامه افزود که ایالات متحده از این کشورها نمی‌خواهد تعرفه‌هایی مشابه آمریکا بر صادرات چین وضع کنند ولی باید در سیاست تجاری خود در این مورد هماهنگ باشند.

خانم یلن گفت چنین هماهنگی پیام واحدی را به چین منتقل می‌کند که با یک «دیوار مخالفت» مشترک در مورد سیاست راهبردی خود مواجه است.

جنت یلن تأکید کرد که اعضای گروه هفت در مورد نگرانی‌های خود درباره سیاست‌های چین و گزینه‌های پاسخ‌ مناسبت به این کشور بحث خواهند کرد.

درخواست وزیر خزانه‌داری ایالات متحده از اعضای جی۷ در شرایطی مطرح می‌شود که دولت جو بایدن تعرفه‌های شدید تازه‌ای را بر خودروهای برقی، باتری‌ها، پنل‌های خورشیدی، و سایر محصولات چینی، اعلام کرد تا از سرمایه گذاری‌های ایالات متحده برای توسعه این صنایع در داخل کشور محافظت کند.

جنت یلن این هفته از آمریکا و اروپا خواست تا به سرمایه‌گذاری بیش از حد چین در خودروهای برقی، محصولات خورشیدی، نیمه هادی‌ها، فولاد، و سایر بخش های کلید، به شیوه‌ای «استراتژیک و متحد» پاسخ دهند تا تولیدکنندگان داخلی هر دو سوی اقیانوس اطلس زنده را نگه دارند.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG