لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۶

گروه هفت از دارایی‌های مسدود شده روسیه برای کمک به اوکراین استفاده خواهد کرد


وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی کشورهای گروه هفت در ایتالیا. چهارم خرداد.
وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی کشورهای گروه هفت در ایتالیا. چهارم خرداد.

خبرگزاری رویترز نوشت بر اساس پیش‌نویس بیانیه‌ای که مشاهده کرده است، وزرای دارایی و مقامات مالی کشورهای عضو گروه هفت روز شنبه پنجم خرداد، گفته اند که در حال بررسی راه‌هایی هستند تا از درآمد ناشی از دارایی‌های مسدود شده روسیه به اوکراین استفاده شود.

به نوشته رویترز، گروه هفت متشکل از هفت دموکراسی صنعتی جهان حدود ۳۰۰ میلیارد دلار از دارایی های روسیه را اندکی پس از حمله مسکو به اوکراین در پنجم اسفند ۱۴۰۰، مسدود کرد.

در پیش نویس بیانیه آمده است: «ما در حال پیشرفت در بحث‌های خود درباره راه‌های احتمالی هستیم تا بتوانیم سودهای هنگفت ناشی از دارایی‌های مسدود شده روسیه را در اختیار اوکراین قرار دهیم.»

یک منبع مطلع در این گروه به رویترز گفت این بیانیه قبل از انتشار نسخه نهایی که بعداً در روز شنبه منتشر می‌شود، دستخوش تغییرات قابل توجهی نخواهد شد.

در این بیانیه آمده است که وزرای دارایی و روسای بانک های مرکزی گروه هفت در نشست خود در «استرسا» در شمال ایتالیا، گزینه‌هایی را در باره انتقال سودهای ناشی از دارایی‌های مسدود شده روسیه به اوکراین بررسی می‌کنند تا در اجلاس سران کشورهای گروه هفت که روز ۲۴ خرداد برگزار می‌شود، ارائه دهند.

این بیانیه می‌گوید: «بر اساس نظام حقوقی کشورهای گروه هفت، دارایی‌های روسیه که در حوزه قضایی کشورهای ما قرار دارد، تا زمانی که روسیه خساراتی را که به اوکراین وارد کرده است، پرداخت نکند، مسدود باقی خواهد ماند.»

جنت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا، روز جمعه چهارم خرداد، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که به دنبال «توافق کلی» در نشست وزرای دارایی و روسای بانک‌های مرکزی گروه هفت است که از درآمد حاصل از حدود ۳۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده روسیه حمایت مالی قابل توجهی را برای اوکراین فراتر از سال ۲۰۲۵ میلادی فراهم کنیم.

او در اوایل اردیبهشت ماه در مصاحبه‌ای با رویترز گفته بود مصادره مستقیم دارایی‌های روسیه قابل توجیه است و می‌توان از آنها به عنوان وثیقه برای استقراض در بازار برای کمک به اوکراین استفاده کرد.

او گفته بود: «اروپایی ها گام بسیار سازنده‌ای در این راستا برداشته‌اند و آن این است که بیشتر دارایی‌های روسیه که در بلژیک نگهداری می‌شود... اکنون به پول نقد تبدیل شده‌ و (موسسه مالی) «یوروکلیر» از آن دارایی‌ها بهره می‌گیرد. اتحادیه اروپا موافقت کرده است که این سود را جدا کند و اساساً روندی اتخاذ شود که این درآمد را بتوان به اوکراین منتقل کرد.»

XS
SM
MD
LG