لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۹

درخواست قانونگذاران اروپایی از سازمان ملل برای تحقیق درباره مسمومیت دختران در ایران


 ۵۱۶ نفر از ۵۳۵ عضو پارلمان اروپا به این قطعنامه رای مثبت دادند.
۵۱۶ نفر از ۵۳۵ عضو پارلمان اروپا به این قطعنامه رای مثبت دادند.

قانونگذاران اتحادیه اروپا از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواستند که تحقیقات مستقلی را در مورد مسمومیت‌ گسترده دانش‌آموزان دختر در ایران انجام دهد.

به گزارش رویترز، در حالیکه مقامات جمهوری اسلامی از پیگرد برخی از عوامل این مسمومیت‌های سریالی دستگیر شده‌اند، برخی فعالان سیاسی، گروه‌های مذهبی و وابسته به جمهوری اسلامی را عامل این اقدامات دانستهاند.

هانا نیومن، نماینده آلمان در پارلمان اروپا با انتشار یک عکس از جلسه روز پنجشنبه اتحادیه اروپا به فارسی در توئیتر خود نوشت: در حالی که رژیم [ایران] دخترانی که می‌رقصند را زندانی می‌کند، کسانی که مسئول مسموم کردن دختران دانش‌آموز هستند همچنان آزادند.

رسانه‌های دولتی ایران می‌گویند در سه ماه اخیر دست‌کم ۱۳ هزار دانش آموز به خاطر حملات گازی و شیمیایی در مدارس مسموم شده‌اند.

گزارش رویترز می‌گوید پارلمان اروپا در قطعنامه‌ خود، «تلاش وحشیانه برای ساکت کردن زنان و دختران در ایران» را محکوم کرد. همچنین این قطعنامه از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته تا صدور ویزه، پناهندگی و کمک‌های اضطراری را برای کسانی که باید ایران را ترک کنند، به ویژه زنان و دختران، تسهیلات ایجاد کنند.

پیش از این آمریکا هم خواستار تحقیقات مستقل درباره مسمومیت دانش آموزان در مدارس دخترانه ایران شده بود.

ادعاهای مقامات جمهوری اسلامی در حالی است که برخی چهره‌های شاخص سیاسی در داخل ایران از جمله عبدالحمید اسماعیل‌زهی مشهور به مولوی عبدالحمید، زهرا رهنورد، و ابوالفضل قدیانی حملات با گازهای ناشناخته به مدرسه‌های اغلب دخترانه را به حکومت نسبت داده‌اند.

XS
SM
MD
LG