لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۵

گزارش تازه عفو بین‌الملل از شلاق و خشونت جنسی علیه کودکان بازداشت شده خبر می‌دهد


گزارش تازه عفو بین‌الملل از شلاق و خشونت جنسی علیه کودکان بازداشت شده
گزارش تازه عفو بین‌الملل از شلاق و خشونت جنسی علیه کودکان بازداشت شده

سازمان عفو بین‌الملل مستنداتی بدست آورده است که نشان می‌دهد کودکان معترض بازداشت شده در هنگام بازداشت تحت سرکوب وحشیانه از جمله شوک الکتریکی و خشونت جنسی قرار گرفتند.

سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه شش ماه پس از سرگیری اعتراضات سراسری در ایران و سرکوب آنها توسط حاکمیت، اعلام کرد: نیروهای اطلاعاتی و امنیتی ایران بمنظور جلوگیری از مشارکت کودکان در تظاهرات سراسری بر روی آنها شکنجه‌های وحشتناک از جمله تجاوز، ضرب و شتم، شلاق، دادن شوک الکتریکی به اندام‌های جنسی اعمال کردند.

براساس تحقیقات این سازمان حقوق بشری، شیوه‌های شکنجه‌ که سپاه پاسداران، بسیج، پلیس امنیت و سایر نیروهای امنیتی و اطلاعاتی علیه دختران و پسران در بازداشت به‌کار می‌بردند برای تنبیه و تحقیر آنها و گرفتن «اعتراف اجباری» بوده است. به گفته این سازمان این مستندات پس از گفتگو با ۱۹ شاهد عینی از جمله دو وکیل و ۱۷ بازداشتی بزرگسال که با افراد زیر ۱۸ سال زندانی بودند بدست‌آمده است.

این مستندات از استان‌های سراسر ایران از جمله آذربایجان شرقی، اصفهان، گلستان، کرمانشاه، خراسان رضوی، خوزستان، لرستان، مازندران، سیستان و بلوچستان، تهران و زنجان جمع‌آوری شده است. در تحقیقات جمع‌آوری شده، برخی از کودکان بازداشت شده که مورد «شکنجه‌های وحشتناک» قرار گرفتند ۱۲ سال سن داشتند.

در جریان اعتراضات سراسری که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت نیروی انتظامی اوج گرفت، در فاصله چند ماه نزدیک به ۵۰۰ نفر کشته، صدها نفر زخمی و هزاران نفر بازداشت شدند. دستکم چهار نفر از معترضان در ماه‌های گذشته توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعدام شدند و تعداد دیگری همچنان در خطر اعدام قرار دارند.

رها بحرینی، مسئول بخش ایران در سازمان عفو بین‌الملل، در همین رابطه به صدای آمریکا گفت که یافته‌های این سازمان در رابطه با اعمال «بی‌رحمانه و هولناک» جمهوری اسلامی علیه کودکان در بازداشت‌گاه‌ها و زندان را نشان‌دهنده استفاده «سازمان‌یافته و گسترده» مقامات حکومت از شکنجه و آزار جنسی کودکان با هدف در هم شکستن روحیه آنها دانست. او همچنین گفت که این موارد تنها «نوک کوه یخ شکنجه» در بازداشت‌گاه‌های جمهوری اسلامی است.

XS
SM
MD
LG