لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۹

رابرت مالی: باید مسمومیت دانش‌آموزان در ایران پایان یابد و عاملان آن پاسخگو شوند


رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران
رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران

فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران با انتشار توییتی به گسترش مسمومیت‌ها در ایران واکنش‌ نشان داد.

رابرت مالی، فرستاده ویژه ایالات متحده در امور ایران، روز جمعه ۱۲ اسفند توییت آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، درباره مسمومیت گسترده دختران دانش‌آموز ایرانی و لزوم تحقیقات مستقل درباره ارتباط احتمالی آنها با مشارکت در اعتراضات اخیر را بازنشر کرد.

رابرت مالی در این توییت نوشت: «این مسمومیت‌ها باید پایان یابد و عاملان آن باید پاسخگو باشند.»

در ادامه این توییت آمده است: «هیچ‌کس نباید دختران ایرانی را از ادامه تحصیل، که یک حق بشری است و برای پیشبرد امنیت اقتصادی زنان حیاتی است، باز دارد.»

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارشد ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، شامگاه پنجشنبه درباره وضعیت مسمومیت دختران دانش آموز در ایران گفت، ایالات متحده از علت این رویداد اطلاعی ندارد اما از حکومت جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد که در این باره تحقیقات «کامل و شفاف» انجام دهد.

آقای کربی که در نشست خبری روزانه سخنگوی کاخ سفید حضور یافته بود درباره مسمومیت دختران دانش آموز در ایران گفت: «اخباری که از ایران می‌آید عمیقا نگران‌کننده است. چه چیزی می‌تواند علت مسمومیت این دختران جوان، که فقط به مدرسه می‌روند، باشد؟»

وی افزود: «دخترانی که به مدرسه می‌روند فقط باید به فکر یادگیری باشند. آنان نباید نگران امنیت فیزیکی خود باشند.»

روز جمعه دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز خواستار تحقیقات شفاف درباره گزارش‌های مربوط به حملات سمی به دختران دانش‌آموز در ایران و مجازات عاملان آن شد.

راوینا شمداسانی، سخنگوی کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، به خبرنگاران در ژنو گفت: «مقامات می‌گویند دستور تحقیقات درباره این حوادث را داده‌اند، اما ما اصرار داریم که چنین تحقیقاتی باید شفاف باشد و یافته‌ها علنی شود تا عاملان آن به دست عدالت سپرده شوند.»

او گفت از این که دختران «به طور عمدی» و تحت «شرایطی مرموز» مورد هدف قرار می‌گیرند «بسیار نگران» هستند.

سخنگوی کمسیر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد هر نوع خشونت علیه زنان و دختران را «به شدت» محکوم کرد و از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست تا قوانین و سیاست‌های مؤثری را برای جلوگیری از خشونت و تبعیض علیه زنان به اجرا بگذارد و عاملان مسمومیت‌ها را پاسخگو کنند.

پیشتر نیز ملاله یوسف‌زی، فعال حقوق بشر پاکستانی و برنده جایزه صلح نوبل که تمرکزش حوزه آموزش دختران است، در توییتی نوشت: «مسمومیت صدها دختر دانش‌آموز ایرانی تلاشی وحشتناک و خشونت‌آمیز برای ترساندن زنان جوان از تحصیل و خاموش کردن صدای آنها است.»

از دیگر واکنش‌ها می‌توان به توییت هانا نیومن، نماینده آلمان در پارلمان اروپا، اشاره کرد. خانم نیومن با انتشار عکسی از فرزندانش، نوشت: «وقتی سه فرزندم را به مدرسه می‌فرستم می‌دانم در امنیت هستند.»

او در ادامه نوشته است: «در افغانستان دختران مجبورند در خانه بمانند و در ایران ممکن است سر کلاس دچار گازگرفتگی شوند.»

اندرو استرولین، مدیر دیده‌بان حقوق بشر در اروپا، می‌گوید آن چه در حال حاضر بیش از هر چیز مورد نیاز است - تحقیقات بی‌طرفانه است ولی «متأسفانه کمترین احتمال را دارد که اتفاق بیافتد.»

نوربرت روتگن، سیاستمدار آلمانی، نیز با انتشار توییتی حملات انجام شده به مدارس دخترانه را به عوامل داخل ایران و وابسته به جمهوری اسلامی نسبت داد و گفت احتمال این که این مسمومیت ها توسط نیروهای رژیم جمهوری اسلامی انجام شده باشد بسیار زیاد است.

دریا صفایی، نماینده پارلمان بلژیک، در توییتی نوشته که رژیم ایران تلاش می‌کند مدارس دخترانه را تعطیل کند تا دختران برای «شورش» به آنجا نروند.

الیف شافاک، نویسنده مشهور اهل ترکیه، در اینستاگرام خود به نقش مهم زنان در اعتراضات جاری در ایران اشاره کرده و مسمومیت‌ها را «وحشتناک» توصیف کرده است. او خواستار حمایت از زنان و دختران ایران و ایستادن کنار آنها شده است و می‌گوید «سکوت کمک به سرکوبگر است.»

جیسون برادسکی، مدیر سیاستگذاری «اتحاد علیه ایران هسته‌ای»، در توییتی نوشت که رئیسی «دشمنان خارجی» را عامل مسمومیت‌های مدارس می‌داند و این درحالی است که مقام‌های داخلی در ایران وجود یک تانکر سوخت در شهر‌های مختلف ایران را عامل این اتفاق می‌دانند.

چلسی هارت، کمدین و فعال حقوق بشر که از ابتدای اعتراضات در ایران حمایت و همبستگی خود را نشان داده است، در توییتی، جمهوری اسلامی را عامل مسمومیت‌ها دانسته و گفته است: «حدود هشتصد دختر دانش آموز در ایران در چنین شرایطی بسر می برند.»

با این حال ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، واکنش‌های مقامات غربی درباره مسمومیت دانش آموزان را «عجولانه، عجیب و نمایشی» خوانده و نسبت به «سوءاستفاده از موضوعات انسانی برای تحقق اهداف سیاسی» هشدار داده است.

XS
SM
MD
LG