لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۶

اتحادیه اروپا برنامه تأمین تسلیحات برای اوکراین را «نهایی» می‌کند


سربازان اوکراینی. آرشیو
سربازان اوکراینی. آرشیو

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت هر چند اعضای اتحادیه بر سر برنامه تأمین تسلیحات مورد نیاز اوکراین اختلاف نظرهایی دارند، اما او اطمینان دارد که آنها جزییات باقیمانده را نهایی خواهند کرد.

آقای بورل روز دوشنبه برای دیدار با وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به لوکزامبورگ سفر کرد.

دمیترو کولیبا، وزیر خارجه اوکراین، در یک سخنرانی ویدیویی خطاب به اعضای اتحادیه اروپا گفت بهترین راه برای متوقف کردن جنگ این است که روسیه دست از حمله بکشد و از قلمرو اوکراین خارج شود.

پس از سخنرانی وزیر خارجه اوکراین، جوزف بورل در توئیتی نوشت که «تا آن زمان، ما باید اطمینان داشته باشیم که اوکراین ظرفیت دفاع از خود در برابر تهاجم روسیه را دارد.»

کولیبا هفته گذشته از این که توافق ماه گذشتهٔ‌ اعضای اتحادیه بر سر شراکت در خرید تسلیحات جنگی برای اوکراین و افزایش تولید تسلیحات هنوز به اجرا درنیامده، ابراز دلسردی کرده بود.

در همین حال، روسیه و اوکراین در مورد وضعیت باخموت و دیگر مناطق تحت اشغال نیروهای روسی ادعاهای متفاوتی دارند.

مسکو می‌گوید ارتش روسیه دو محله دیگر از شهر باخموت را به تصرف درآورده است. اما یک ژنرال ارتش اوکراین با انتشار عکسی از خود و سربازانش در صفحه تلگرام شخصی‌اش نوشته است: «ما به دشمن ضربه‌هایی غیرمنتظره وارد کردیم و همچنان خطوط استراتژیک را در کنترل داریم.»

بامداد دوشنبه، یک مقام روسیه از حمله یک پهپاد به بندر سواستوپل در شبه جزیره کریمه خبر داد. میخائیل رازووژایف، فرماندار انتصابی روسیه در شبکه‌های اجتماعی نوشت که «نیروهای روسیه یک پهپاد زمینی را منهدم کردند و پهپاد دیگری نیز منفجر شد.» او نوشت که خرابی در اثر این حمله گزارش نشده است.

ارتش اوکراین این خبر را تأیید نکرده است. روسیه مدعی است که شبه‌جزیره کریمه را به خاک خود ضمیمه کرده است؛ اما این ادعای از سوی جامعه بین‌المللی به رسمیت شناخته نشده، است.

XS
SM
MD
LG