لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۴

تانک‌های «آبرامز» آمریکا برای آموزش اوکراینی‌ها وارد آلمان می‌شوند


نیروهای اوکراینی در خط مقدم جبهه باخموت. آوریل ۲۰۲۳.
نیروهای اوکراینی در خط مقدم جبهه باخموت. آوریل ۲۰۲۳.

به گفته مقامات ارشد نظامی، تانک‌های آبرامز ساخت آمریکا در ماه مه وارد آلمان می‌شوند و اوکراینی‌ها به زودی آموزش برای استفاده ار این تانک‌ها را آغاز خواهند کرد.

به این ترتیب ۳۱ تانک آبرامز ماه آینده میلادی به پایگاهی در شهر گرافنور آلمان می‌رسند تا اوکراینی‌ها بتوانند یک دوره ۱۰ هفته‌ای در مورد نحوه کار با این تانک‌ها را آغاز کنند.

صدای آمریکا در گزارشی به نقل از مقامات که خواستند نامشان به دلائل امنیتی فاش نشود گفت که دوره‌های آموزشی اضافی برای تعمیر و نگهداری در این پایگاه یا پایگاه دیگری در شهر هوهنفلس آلمان برگزار خواهد شد.

حدود ۲۵۰ اوکراینی در این دوره آموزشی به رهبری ایالات متحده شرکت می‌کنند و مقامات می‌گویند که ۳۱ تانک آبرامز تا پاییز به اوکراین تحویل داده می‌شود که بسیار زودتر از انتظار اولیه است.

این تانک‌های آموزشی آن‌هایی نیستند که برای جنگ در برابر تهاجم روسیه به اوکراین فرستاده می‌شوند. به گفته مقامات، تانک‌هایی به خط مقدم خواهند رفت که اکنون در حال بازسازی در ایالات متحده هستند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده میزبان نشست دیگری از «گروه تماس دفاعی اوکراین» در روز جمعه است که در آن رهبران نظامی بیش از ۵۰ کشور جهان بر روی نیازهای زرهی، دفاع هوایی و مهمات ارتش اوکراین تمرکز دارند.

آستین در سخنرانی خود در پایگاه هوایی رامشتاین در آلمان، جایی که او برای اولین بار در آوریل گذشته «گروه تماس دفاعی اوکراین» را تشکیل داد، گفت که اعضای این گروه بیش از ۵۵ میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین ارائه کرده‌اند.

او گفت: «با گذشت بیش از یک سال، اوکراین همچنان قوی است. حمایت ما تزلزل ناپذیر بوده و من به پیشرفتی که با هم داشته‌ایم افتخار می کنم.»

به گفته آستین، در چند ماه گذشته، اعضای این گروه تجهیزات و آموزش کافی برای پشتیبانی از ۹ تیپ زرهی اضافی را فراهم کرده‌اند.

ایالات متحده از زمان آغاز تهاجم روسیه بیش از ۳۵ میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین ارائه کرده است.

برخی از کشورها، از جمله استونی و لتونی، بیش از ۱ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به دفاع اوکراین اهدا کرده‌اند.

به گفته مایکل اوهانلون، کارشناس ارشد در موسسه بروکینگز، «گروه تماس دفاعی اوکراین» از نظر حفظ سطح تامین تجهیزات برای اوکراین، نشان دادن عزم غرب برای مقابله با تجاوز روسیه و حمایت از «حمایت از اوکراین حتی بدون حضور نیرو در میدان نبرد» بهتر از پیش‌بینی‌ها عمل کرده است.

ایالات متحده و متحدانش متعهد شده‌اند که از اوکراین در دفاع از قلمرو مستقل خود «تا زمانی که طول بکشد» حمایت کنند.

XS
SM
MD
LG