لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۷

حمایت «کمیته بریتانیایی آزادی ایران» از تحریم‌ مقامات جمهوری اسلامی


آرشیو
آرشیو

«کمیته بریتانیایی آزادی ایران» در بیانیه‌ای تحریم‌های حقوق بشری جدید بریتانیا و شرکای بین‌المللی آن علیه مقامات جمهوری اسلامی ایران را «که مسئول سرکوب مرگبار اعتراضات در ایران هستند» تحسین کرد.

این کمیته با اشاره به تحریم‌های وضع شده بر عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی، و شماری از مقامات سپاه که در سرکوب معترضان دست داشته‌اند، می‌گوید که دور دوم تحریم‌ها همراه با احضار اخیر عالی‌رتبه‌ترین دیپلمات جمهوری اسلامی، گام‌های مثبتی در پشتیبانی از مردم ایران است و این چیزی است که «این کمیته از مدت‌ها قبل خواستار آن بوده است.»

در بیانیه این کمیته با اشاره به کشته شدن ده‌ها کودک در جریان سرکوب اعتراضات ضد حکومتی در ایران، آمده است که بریتانیا باید خواستار اخراج فوری جمهوری اسلامی از کمیته زنان سازمان ملل متحد شود.

این کمیته حمایت قاطع بریتانیا از درخواست‌‌های مختلف از جمله درخواست «مریم رجوی»،‌ رهبر سازمان مجاهدین خلق ایران، برای «عدالت و پاسخگویی در نشست ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد» را خواستار شده است.

این کمیته همچنین با اشاره به کشته شدن ده‌ها کودک در جریان سرکوب اعتراضات ضد حکومتی از ایران گفته است بریتانیا باید خواستار اخراج فوری جمهوری اسلامی از کمیته زنان سازمان ملل شود.

ایران از زمان مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در ۲۵ شهریور تاکنون صحنه تظاهرات معترضان بوده است. بنا بر اعلام نهادهای حقوق بشری تاکنون صدها نفر، از جمله ده‌ها کودک، در جریان سرکوب اعتراضات جان باخته‌اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار است این هفته نشستی را برای بررسی وضعیت اعتراضات ایران در ژنو برگزار کند. انتظار می‌رود شماری از دیپلمات‌ها و نیز شاهدان عینی اعتراضات و قربانیان در این نشست شرکت کنند. یکی از پیشنهادهای مورد نظر در نشست پیش رو راه‌اندازی یک هیأت حقیقت‌یاب در مورد سرکوب جاری در ایران خواهد بود.

XS
SM
MD
LG