لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

استرالیا: عوامل جمهوری اسلامی که معترضان ایرانی-استرالیایی را تهدید می‌کنند شناسایی می‌کنیم


پنی وانگ، وزیر امور خارجه استرالیا
پنی وانگ، وزیر امور خارجه استرالیا

وزیر امور خارجه استرالیا می‌گوید کشورش در حال تحقیق در مورد خشونت علیه معترضان در ایران است.

پنی وانگ گفت از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر اقدام حامیان جمهوری اسلامی در تهدید و آزار و اذیت شهروندان ایرانی‌تبار استرالیا به دلیل شرکت در تظاهرات و نیز تهدید خانواده‌هایشان در ایران به حبس، «عمیقا نگران» است.

وزیر امور خارجه استرالیا افزود که دولت این کشور برای پیگرد قانونی کسانی که دست به چنین اقداماتی می‌زنند از قوانین «سختگیرانه» علیه «مداخله خارجی» استفاده خواهد کرد. خانم وانگ گفت: «ما از دموکراسی و حق مردم برای اعتراض و بیان نظرات خود در استرالیا دفاع می‌کنیم و به همین ترتیب از حقوق افراد در کشورهای دیگر نیز دفاع خواهیم کرد.»

معترضان ایرانی در استرالیا می‌گویند که حامیان حکومت جمهوری اسلامی با پاره کردن لاستیک‌های اتومبیل‌هایشان، ارسال نامه‌های توهین‌آمیز، و تهدید اعضای خانواده‌شان به بازداشت در ایران آنها را مورد آزار و اذیت قرار داده‌اند.

خانم وانگ گفت برای شناسایی هر کسی که «معترضان مخالف رژیم» را آزار دهد اقدام خواهند کرد و این نگرانی‌ها را با کاردار ایران نیز مطرح کرده‌اند.

استرالیا برای چهارمین بار در ماه‌های اخیر نماینده ایران در کانبرا را برای محکوم کردن رفتار رژیم احضار کرد.

خانم وانگ به پارلمان استرالیا گفت که دولت ایران در روزهای اخیر در حمله به معترضان «وحشیانه‌تر» عمل کرده است و تعداد قربانیان اکنون به صدها نفر رسیده است.

جمهوری اسلامی نیز هفته گذشته اعلام کرد که پس از ابراز نگرانی آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا، در رابطه با نقض حقوق بشر در ایران سفیر استرالیا را احضار کرده است.

دولت استرالیا از سوی شهروندان ایرانی‌تبار خود تحت فشار است تا با اعمال تحریم علیه شرکت‌ها و مقامات ایرانی، موضع سختگیرانه‌تری در قبال جمهوری اسلامی اتخاذ کند.

خانم وانگ گفت دولت استرالیا با دیگران همکاری خواهد کرد تا حکومت جمهوری اسلامی را برای «توقف حملات وحشیانه» علیه شهروندانش تحت فشار قرار دهد.

وزیر امور خارجه استرالیا همچنین گفت که با دیدن سکوت تیم فوتبال ایران در هنگام پخش سرود جمهوری اسلامی پیش از بازی جام جهانی در روز سه‌شنبه تحت تأثیر قرار گرفت. او این سکوت را اقدامی «شجاعانه» در راستای همبستگی با معترضان ضد حکومتی توصیف کرد.

وزیر امور خارجه استرالیا افزود: «آنها با خودداری از خواندن سرود، در واقع به یک گروه همسرایان در ایران و سراسر جهان، که در دو ماه گذشته صدایشان در جهان بلندتر شده است، پیوستند.»

ایران از زمان مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در ۲۵ شهریور تاکنون صحنه تظاهرات معترضان بوده است. بنا بر اعلام دفتر کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، تاکنون دست‌کم ۳۰۰ نفر، از جمله بیش از ۴۰ کودک، در ۲۵ استان ایران در جریان سرکوب تظاهرات جان باخته‌اند. این در حالی است که کنشگران و نهادهای حقوق بشری شمار تلفات را بسیار بیش از این رقم می‌دانند.

XS
SM
MD
LG