لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

نفتالی بنت: ایران بسیار ضعیف است، آب ندارد و اعتراضات در آن جریان دارد


نفتالی بنت
نفتالی بنت

نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائيل، می‌گوید کشورش بدون توجه به اینکه قدرت‌های جهانی در مذاکرات وین با جمهوری اسلامی ایران برای احیای برجام به توافق برسند یا خیر، استراتژی خود را برای مقابله با ایران دنبال می‌کند.

او این موضوع را در مصاحبه با نشریه اسرائيلی جروزالم پست بیان کرد. بنت گفت: «استراتژی اسرائیل به این بستگی ندارد که آیا توافقی (با ایران) وجود دارد یا خیر.»

بنت تاکید کرد اسرائيل از خودش محافظت می‌کند و «حتی اگر توافقی وجود داشته باشد، ما به آن متعهد نیستیم. ما آزادی عمل خود را حفظ خواهیم کرد.»

به نوشته جروزالم پست، نخست وزیر اسرائيل در این مصاحبه گفت توافقی که «ده‌ها میلیارد دلار به این رژیم پوسیده و ضعیف بفرستد یک اشتباه است چرا که این پول صرف ترور سربازان اسرائیل و آمریکایی ها در منطقه می‌شود.»

او گفته است «وقتی پول وارد خزانه ایران می‌شود، آنها از طریق گروه‌های نیابتی خود...به سربازان آمریکایی حمله می‌کنند.»

نخست وزیر اسرائیل در این مصاحبه ضمن آنکه نسبت به اقدامات ایران هشدار داده است، هم‌زمان ایران را «بسیار ضعیف» توصیف کرده و گفته «(ارزش) پول آن سقوط کرده است، مناطق مختلف کشور آب ندارند و اعتراضات بزرگی علیه دولت برگزار می‌شود.»

به گفته بنت، تهران «با دست بسیار ضعیفی پوکر بازی می‌کند، اما بلوف می‌زنند.»

به نوشته جروزالم پست، یکی از بخش‌های استراتژی بنت این است که ایران را «برای همیشه» از گریز هسته‌ای «دور» نگه دارد.

به گفته بنت، «دکترین من می‌گوید که اجازه نمی‌دهم که این جنگ سرد بین ایران و اسرائیل، یک طرفه باشد. من می‌خواهم آنها را تضعیف کنم و به نیروهایشان در همه ابعاد آسیب بزنم.»

نفتالی بنت گفته است: «آنها در منطقه ما، ۱۰۰۰ کیلومتر دورتر از خانه (خود)، کاری ندارند. من نمی‌خواهم ایران را در سوریه در هیچ مرزی ببینم.»

نخست وزیر اسرائيل به تازگی در سخنانی خطاب به مجمع جهانی اقتصاد در داووس گفته بود که یک توافق هسته‌ای قابل قبول به ایران اجازه غنی‌سازی اورانیوم «در سطح بالا» نمی‌دهد.

XS
SM
MD
LG