لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۹

سخنان ترامپ در زمان امضای بازگشت تحریم‌ها؛ ایران بین پیوستن به اقتصاد جهانی و انزوا یکی را انتخاب کند


دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، با یک «فرمان اجرایی» دستور اجرای بسته ای جدید از تحریم ها علیه ایران را صادر کرد.

او روز دوشنبه در مراسم امضای فرمان اجرایی گفت بخشی از تحریم ها علیه ایران از سه شنبه، هفت اوت ۲۰۱۸ و باقی مانده آنها از ۵ نوامبر ۲۰۱۸ اجرا می شود.

بسته اول تحریم ها شامل صنایع خودروسازی ایران و ریال ایران می شود و باقی مانده آنها مواردی نظیر صنایع انرژی ایران، و نقل و انتقالات مالی خارجی با بانک مرکزی ایران را در بر می گیرد.

بیشتر بخوانید:
فرمان پرزیدنت ترامپ شامل چه تحریم هایی می شود
واکنش وزیر خارجه آمریکا به بازگشت بخش نخست تحریم‌های هسته‌ای ایران

بر اساس متن سایت کاخ سفید، دونالد ترامپ روز دوشنبه گفت ایالات متحده به طور کامل به اجرای همه تحریم ها علیه ایران متعهد است و با کشورهایی که با ایران تجارت دارند از نزدیک کار می کند تا با تحریم ها به طور کامل انطباق داشته باشند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت کشورها و نهادهایی که فعالیت های خود را با ایران کاهش ندهند با خطر مواجه شدن با عواقب شدیدی رو به رو خواهند بود.

او گفت از اینکه بسیاری از شرکت های بین المللی از هم اکنون نیت خود را برای کاهش یا قطع واردات نفت خام ایران اعلام کرده اند، خرسند است.

رئیس جمهوری آمریکا گفت از همه کشورها می خواهد چنین گام هایی بردارند و برای رژیم ایران روشن سازند که آنها باید دست به یک انتخاب بزنند: یا رفتار تهدیدآمیز بی ثبات کننده خود را تغییر دهید و به اقتصاد جهانی ملحق شوید، یا به مسیر انزوای اقتصادی ادامه دهید.

او همچنین بار دیگر برجام را «یک طرفه» و «افتضاح» خواند.

اظهارات دونالد ترامپ در فرمان اجرایی

در فرمان اجرایی رئیس جمهوری برای بازگشت بخش اول تحریم ها، که تاریخ صدور آن ۶ اوت ۲۰۱۸ (۱۵ مرداد ۱۳۹۷) است، رئیس جمهوری آمریکا می گوید تحریم ها را با هدف مقابله با «نفوذ مخرب» ایران، مسدود کردن همه راه های ایران به سمت سلاح های هسته ای و پیشبرد فشارهای مالی بر رژیم ایران صادر کرده است.

او همچنین گفته است تحریم ها علیه ایران را برای دستیابی به «یک راه حل جامع و پایدار» در مورد «طیف کامل تهدیدهای ایران» اجرا می کند.

در این فرمان اجرایی از اشاعه و توسعه موشک ها، و دیگر قابلیت های نظامی «نامتقارن و متعارف»، و همچنین کمپین و شبکه های ایران برای«تجاوز در منطقه» و حمایتش از «گروه های تروریستی» و «فعالیت های مخرب سپاه پاسداران و نیروهای جایگزین آن» به عنوان تهدیدهایی از سوی ایران یاد شده که رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد با اعمال تحریم ها، در مورد آنها به یک راه حل جامع و پایدار برسد.

این فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریکا می گوید این دستور از ساعت ۱۲:۰۱ بامداد ۷ اوت ۲۰۱۸ به وقت شرق آمریکا اجرایی می شود.

ایران با شرایط اقتصادی سختی حتی پیش از آغاز این تحریم‌ها روبرو است. ارزش دلار چند برابر شده و اثرات تورمی موجب اعتراضات مردم در شهرهای بزرگ شده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG