لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۸

واکنش بولتون به اظهارات روحانی درباره ملاقات با ترامپ: ما هم آماده ایم درباره همه رفتار مخرب ایران گفتگو کنیم


مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ در گفتگو با شبکه خبری سی ان ان به اظهارنظر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران درباره ملاقات با پرزیدنت ترامپ واکنش نشان داد.

جان بولتون به شبکه سی‌ان‌ان درباره ابراز تردید حسن روحانی از قصد آمریکا برای مذاکره بدون پیش شرط با تهران ابتدا گفت: اجازه بدهید ببینیم این یک پیشنهاد واقعی است یا اینکه بیشتر پروپاگاندا است.

وی افزود: اگر ایرانیها مایلند بیایند و درباره همه رفتارهای مخربشان در منطقه و جهان گفتگو کنند فکر می‌کنم رئیس جمهور ترامپ نیز مایل به انجام آن باشد.

همزمان با بازگشت دور نخست تحریم های هسته‌ای ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، رئیس جمهوری ایران پیشنهاد ملاقات بدون پیش شرط با پرزیدنت دونالد ترامپ را رد کرد.

رئیس جمهوری ایران دوشنبه شب به وقت ایران در یک گفتگو با تلویزیون دولتی ایران ضمن رد مذاکره مستقیم با پرزیدنت ترامپ گفت اگر دولت آمریکا آماده است، درباره غرامت‌هایی مذاکره کنیم که باید از سال ۳۲ به ایران پرداخت کند. آمریکا بدهکار به ایران است، هم عذرخواهی بدهکار است و هم غرامت بدهکار است.

روز دوشنبه ۸ مرداد، رئیس جمهوری آمریکا در نشست خبری با نخست وزیر ایتالیا گفته بود، او آماده ملاقات بدون پیش شرط با رهبران ایران برای رسیدن به یک توافق «درست و سازنده» است.

رد پیشنهاد مذاکره از سوی جمهوری اسلامی در حالی صورت گرفت که روز دوشنبه ۱۵ مرداد، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا فرمان اجرایی بازگشت تحریم های جمهوری اسلامی ایران را که از سه سال پیش توسط باراک اوباما معلق شده بود، امضا کرد.

جان بولتون دوشنبه شب به وقت واشنگتن (بامداد سه شنبه ۱۶ مرداد) به سی ان ان گفت: تحریمهای یکجانبه واشنگتن در حال حاضر تاثیر عمده‌ای گذاشته است.

وی افزود: تا به امروز ما شاهد تداوم اعتراضات بوده‌ایم، اغتشاشات در شهرهای کوچک و شهرهای بزرگ و سراسر ایران به موازات بدتر شدن اوضاع اقتصادی ادامه داشته است. بنابراین من فکر می‌کنم بازگرداندن تحریمها همین الان تاثیر زیادی داشته است.

پرزیدنت ترامپ از زمان روی کار آمدن، ایران را به نقض برجام از طریق برنامه موشکی، بی ثبات سازی در منطقه و حمایت از گروه های تروریستی متهم کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۸ اردیبهشت اعلام کرد که توافق اتمی ایران معیوب است و به همین دلیل واشنگتن از آن خارج می‌شود.

خردادماه گذشته نیز وزیر خارجه ایالات متحده راهبرد و استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران را شرح داد و ضمن اعلام فشار بیشتر بر جمهوری اسلامی، اعلام کرد اگر ایران به ۱۲ شرط آمریکا عمل کند، می تواند با ایالات متحده توافق جدیدی داشته باشد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG