لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۷

رویترز: اتحادیه اروپا در فکر ایجاد نیروی نظامی واکنش سریع «بدون اتکا به آمریکا» است


کشتی‌های جنگی یونان، ایتالیا، قبرس و فرانسه در یک مانوور مشترک در جنوب ترکیه و در آب‌های شرق مدیترانه - آرشیو
کشتی‌های جنگی یونان، ایتالیا، قبرس و فرانسه در یک مانوور مشترک در جنوب ترکیه و در آب‌های شرق مدیترانه - آرشیو

به گزارش رویترز، اتحادیه اروپا در نظر دارد تا سال ۲۰۲۵ یک نیروی نظامی مشترک با حضور حداکثر ۵ هزار نیرو ایجاد کند که بدون اتکا به ایالات متحده، قابلیت مداخله در طیفی از بحران‌ها را داشته باشد.

طبق یک سند محرمانه‌ ۲۸ صفحه‌ای مورخ ۹ نوامبر که رویترز آن را مشاهده کرده است، نیروی «استقرار سریع اتحادیه اروپا» باید از توان زمینی، دریایی، و هوایی برخوردار باشد و بتوان نیروهای آن را، بسته به بحران، با استفاده از هر یک از ارتش‌های موجود تامین و جابه‌جا کرد.

وزیران امور خارجه و دفاع اتحادیه اروپا بحث و گفت‌وگو درباره این طرح را عصر دوشنبه در بروکسل آغاز کردند. آنها روز سه شنبه نیز این گفت وگو‌ها را با این هدف که تا ماه مارس سال آینده بر سر یک سند نهایی به نتیجه برسند، ادامه دادند.

ایتالیا و فرانسه، دو قدرت نظامی اتحادیه اروپا، از پیش نویس این طرح استقبال کرده‌اند. دیدگاه دولت ائتلافی آلمان نیز که قرار است روی کار بیاید، بسیار مهم است.

دو دهه پیش رهبران اتحادیه اروپا برای اولین بار موافقت کردند که یک نیروی ۵۰ تا ۶۰ هزار نفری تشکیل دهند، اما نتوانستند آن توافق را عملی کنند.

حالا پیش نویس استراتژی جدید که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه آن را تهیه کرده است، ملموس‌ترین تلاش برای ایجاد یک نیروی نظامی مستقل است که قرار است به ایالات متحده متکی نباشد.

XS
SM
MD
LG