لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۵

افزایش نگرانی‌ها نسبت به استقرار نیروهای روسی در نزدیکی مرز اوکراین؛ ناتو به روسیه هشدار داد


ینس استولتنبرگ - آرشیو
ینس استولتنبرگ - آرشیو

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز دوشنبه ۲۴ آبان به مسکو هشدار داد که این ائتلاف نظامی در بحبوحه استقرار گسترده و غیرعادی نیروهای روسیه در مرزهای اوکراین، در کنار کی‌یف ایستاده است.

به گزارش رویترز، استولتنبرگ با تاکید بر اهمیت جلوگیری از «خروج شرایط از وضعیت تحت کنترل»، از روسیه خواست که در مورد فعالیت‌های نظامی شفاف باشد تا تنش‌ها را کاهش دهد و از بدتر شدن شرایط جلوگیری کند.

استولتنبرگ در یک کنفرانس خبری با حضور وزیر امور خارجه اوکراین در بروکسل گفت: «ما باید چشمانمان باز باشد، باید در مورد چالش‌هایی که با آن روبرو هستیم واقع بین باشیم. و آن چه که می‌بینیم انباشت چشمگیر و عمده نیروهای نظامی روسیه است.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، چند روز قبل گفت که نزدیک به ۱۰۰هزار سرباز روسی در نزدیکی مرز اوکراین مستقر هستند و کشورهای غربی اطلاعاتی را در مورد تحرکات فعال نیروهای روسیه با کیف به اشتراک گذاشته‌اند.

به گزارش رویترز در روز شنبه، ولودیمیر زلنسکی در ویدئویی از یک سخنرانی روز چهارشنبه خود که در وب‌سایت او منتشر شده، گفته است: «امیدوارم تمام جهان اکنون به وضوح ببینند چه کسی واقعا خواهان صلح است و چه کسی نزدیک به ۱۰۰هزار سرباز را در مرز ما انباشنه است.»

دبیرکل ناتو با اعلام این که نمی‌خواهد در مورد نیات روسیه گمانه‌زنی کند، گفت: «ما شاهد تمرکز غیرعادی نیروها هستیم و می‌دانیم که روسیه قبلا اراده داشته از این نوع توانایی‌های نظامی برای انجام اقدامات تهاجمی علیه اوکراین استفاده کند.»

روز شنبه نیز آنتونی بیلنکن، وزیر خارجه آمریکا با همتای فرانسوی خود درباره شرایط مرزی روسیه و اوکراین صحبت کرد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای گفت که دو طرف در این تماس گزارش‌های نگران‌کننده مربوط به فعالیت نظامی روسیه در اوکراین و در نزدیکی آن کشور، و «تعهد راسخ و مستمرشان نسبت به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی اوکراین» مورد بحث و بررسی قرار دادند.

XS
SM
MD
LG