لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۴

اوکراین: روسیه ۱۰۰هزار سرباز در نزدیکی مرز مستقر کرده است


ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین

رئیس‌جمهوری اوکراین می‌گوید که نزدیک به ۱۰۰هزار سرباز روسی در نزدیکی مرز اوکراین هستند و کشورهای غربی اطلاعاتی را در مورد تحرکات فعال نیروهای روسیه با کیف به اشتراک گذاشته‌اند.

به گزارش رویترز در روز شنبه، ولودیمیر زلنسکی در ویدئویی از یک سخنرانی روز چهارشنبه خود که در وب‌سایت او منتشر شده، گفته است: «امیدوارم تمام جهان اکنون به وضوح ببینند چه کسی واقعاً خواهان صلح است و چه کسی نزدیک به ۱۰۰هزار سرباز را در مرز ما انباشنه است.»

تحرکات نیروهای روسی در نزدیکی مرز اوکراین نگرانی از حمله احتمالی به اوکراین را برانگیخته است. مسکو بیان چنین گمانه‌زنی‌هایی را تحریک‌آمیز دانسته و آنها را رد کرده است و از افزایش فعالیت در منطقه توسط ائتلاف ناتو شکایت کرده است.

در سوم نوامبر، وزارت دفاع اوکراین تعداد نیروهای روسی در نزدیکی مرز اوکراین را ۹۰هزار نفر اعلام کرد.

تصاویر اخیر ماهواره‌ای تهیه‌شده شرکت «فناوری‌های ماکسار» نیز حاکی از تحرکات غیرمعمول سربازان و ادوات جنگی روسیه داشته است.

پیشتر «دو منبع آگاه» روز دوشنبه ١٧ آبان به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفتند ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی (سیا)، در جریان دیدار اخیر خود از مسکو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گفت‌وگو کرده است.

به گفته یکی از این منابع، آمریکا «نگرانی‌هایی جدی» نسبت به افزایش حضور نظامی روسیه در مرز با اوکراین دارد و نادیده گرفتن احتمال حمله روسیه به اوکراین، امری «احمقانه» خواهد بود.

XS
SM
MD
LG