لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۹

روسیه می‌گوید عرضه سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ به هند را آغاز کرده است


تصویری از سامانه پدافند موشکی زمین به هوای «ترایمف» (پیروزی) پس از استقرار در یک پایگاه نظامی بیرون شهر گواردیسک در نزدیکی کالینینگراد، روسیه. ٢٠ اسفند ١٣٩٧
تصویری از سامانه پدافند موشکی زمین به هوای «ترایمف» (پیروزی) پس از استقرار در یک پایگاه نظامی بیرون شهر گواردیسک در نزدیکی کالینینگراد، روسیه. ٢٠ اسفند ١٣٩٧

خبرگزاری‌های روسیه‌ای روز یکشنبه ٢٣ آبان به نقل از دمیتری شوگایف، رئیس آژانس همکاری‌های نظامی روسیه، از آغاز عرضه سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ به هند خبر دادند.

به گزارش رویترز، خبرگزاری روسی اینترفکس به نقل از آقای شوگایف گزارش داده که نخستین محموله تا پایان سال جاری به هند خواهد رسید.

هند با دریافت این سامانه روسی در معرض خطر تحریم‌های ایالات متحده قرار می‌گیرد. بر اساس «قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها»، یا «کاتسا»، مصوب سال ٢٠١٧، کشورها از خریدن سخت‌افزارهای نظامی روسی منع شده‌اند. بنا بر این قانون کشورهای روسیه، کره‌شمالی، و ایران در فهرست دشمنان ایالات متحده قرار دارند.

این قرارداد پنج و نیم میلیارد دلاری برای خرید پنج سامانه موشکی دوربرد زمین به هوا در سال ٢٠١٨ به امضا رسید و دهلی‌نو می‌گوید برای مقابله با تهدید چین به آن نیاز دارد.

هند می‌گوید هم با ایالات متحده و هم با روسیه شراکت راهبری دارد، اما واشنگتن به دهلی‌نو گفته است به احتمال زیاد از «کاتسا» معاف نخواهد شد.

سال گذشته، ترکیه نیز به استناد «کاتسا» و به دلیل خرید سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ روسیه تحت تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفت. این تحریم‌ها علیه ریاست صنایع دفاعی، نهاد اصلی تدارکات و توسعه دفاعی ترکیه، وضع شد و آنکارا نیز از برنامه جنگنده‌های اف- ۳۵ کنار گذاشته شد.

XS
SM
MD
LG