لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۶

حمایت رهبران اروپایی از کی‌یف؛ زلنسکی: زیاده‌خواهی روسیه به اوکراین ختم نمی‌شود


حضور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در نشست امنیتی «انجمن سیاسی اروپا». گرانادا، اسپانیا. ۱۳ مهر ۱۴۰۲
حضور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در نشست امنیتی «انجمن سیاسی اروپا». گرانادا، اسپانیا. ۱۳ مهر ۱۴۰۲

حدود ۵۰ رهبر اروپایی روز پنجشنبه ١٣ مهر در نشست امنیتی «انجمن سیاسی اروپا» در اسپانیا بر حمایت از اوکراین تاکید کردند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، که صبح روز پنجشنبه برای حضور در این نشست وارد اسپانیا شد، گفت هم‌اینک حفظ چنین وحدتی «چالش اصلی» است.

او در سخنرانی خود در این نشست در گرانادا گفت: «اگرچه ممکن است درباره مسائل اروپا دیدگاه‌های خود و گهگاهی اختلاف‌نظر داشته باشیم، اما همه ما اروپا هستیم.» زلنسکی افزود: «مساله فقط جغرافیا نیست. مساله تاریخ، اخلاقیات، و امنیت مشترک ما است.»

او در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم تجهیز اوکراین به سامانه‌های موشکی مناسب برای محافظت از غیرنظامیان به‌ویژه کودکان و دانش‌آموزان در برابر حملات روسیه تاکید کرد.

به گفته زلنسکی، تهدیدها و زیاده‌خواهی روسیه به اوکراین ختم نمی‌شود و در آینده‌ای نزدیک گریبانگیر کشورهای عضو اتحادیه اروپا به‌ویژه در منطقه بالتیک خواهد شد.

رئیس جمهوری اوکراین یادآور شد به لطف کشورش، سربازان اروپایی هم‌اینک در جبهه جنگ با سربازان پوتین نیستند و تنها راه جلوگیری از زیاده‌خواهی‌های پوتین شکست دادن او در اوکراین است.

به‌رغم حمایت‌های سیاسی، اقتصادی، و نظامی غرب از اوکراین، تلاش‌های اوکراینی‌ها برای پایان حضور اشغالگران روس در سرزمین‌شان به بن‌بست رسیده است. همزمان مخالفت سرسختانه غربی‌ها با تجاوزگری پوتین تحت‌الشعاع اختلافات داخلی در داخل ایالات متحده و نیز اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

هفته گذشته، یک نامزد طرفدار روسیه پیروز انتخابات ریاست جمهوری اسلواکی شد. علاوه بر این، تداوم خودداری مجارستان از حمایت همه‌جانبه از اوکراین در اتحادیه اروپا با توجه به لزوم اتفاق آراء میان ٢٧ دولت عضو در بسیاری از تصمیم‌گیری‌ها، مقابله با اشغالگری پوتین را دشوارتر کرده است.

به‌دنبال مخالفت کنگره ایالات متحده با ارسال میلیاردها دلار کمک به اوکراین در طرح بودجه ۴۵ روزه، حمایت اتحادیه اروپا از اوکراین اهمیت بیشتری یافته است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه به منظور نمایش پشتیبانی واشنگتن از کی‌یف، خواستار هماهنگی قدرت‌های جهان در حمایت از اوکراین شد.

اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، نیز همین ارتباط گفت: «بسیار مطمئن هستیم که ایالات متحده از اوکراین حمایت می‌کند. آنچه ایالات متحده روی آن کار می‌کند، زمان‌بندی است.»

اما جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با اشاره به لزوم تداوم حمایت فزاینده این اتحادیه از کی‌یف تصریح کرد پشتیبانی واشنگتن از اوکراین «غیر قابل جایگزین» است.

زلنسکی پیشتر هشدار داده بود که تلاش‌های پوتین برای ایجاد اختلاف میان غربی‌ها متوقف نخواهد شد و مسکو به پخش اخبار و اطلاعات نادرست ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG