لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

فرمانده ارشد ناتو هشدار داد: ذخایر تسلیحات ناتو به‌ شدت کاهش یافته است


دریاسالار راب بائر، رئیس کمیته نظامی ناتو
دریاسالار راب بائر، رئیس کمیته نظامی ناتو

یک فرمانده ارشد ناتو هشدار داد که ذخایر تسلیحات کشورهای عضو این پیمان به‌شدت کاهش یافته است و شرکت‌های تولیدکننده مهمات و سلاح باید میزان تولید خود را فورا افزایش دهند.

دریاسالار راب بائر، رئیس کمیته نظامی ناتو، روز چهارشنبه ۱۲ مهر گفت که ذخایر تسلیحات انبارهای کشورهای عضو این پیمان به «نیمه» رسیده و «کفگیر به ته دیگ خورده است».

او افزود که از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، اعضای ناتو هم در تلاش برای ارسال تسلیحات به اوکراین بوده و هم در تقلای پر کردن انبارهای تسلیحات خود هستند.

بائر گفت که بودجه نظامی اعضای ناتو سال‌ها قبل از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین افزایش یافته بود، اما صنعت ساخت تسلیحات، ظرفیت تولید خود را افزایش نداده است.

این مقام عالی‌رتبه ناتو گفت که این وضعیت حتی قبل از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، قیمت تسلیحات را افزایش داده بود و اعضای ناتو از انبارهای نیمه پُر خود مهمات تحویل اوکراین دادند و ذخایر خودشان نیز در حال پایان است.

او افزود: «اکنون شرکت‌ها و دولت‌ها باید تولید تسلیحات را با شتاب و به‌صورت انبوه افزایش دهند».

بائر ماه گذشته نیز هشدار داده بود که افزایش چشمگیر قیمت تسلیحات باعث می‌شود رشد بودجه نظامی دولت‌های عضو ناتو منجر به افزایش امنیت نشود و شرکت‌های خصوصی بیشتری باید وارد عرصه تولید تسلیحات شوند.

او گفت که اقتصادی که اعضای ناتو طی ۳۰ سال گذشته توسعه داده‌اند، کفاف خیلی امور را می‌دهد، اما نه زمانی که پای یک کشور به جنگ باز شده باشد.

XS
SM
MD
LG