لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

رونمایی «اتحادیه اروپا» از بسته کمک‌های پنج میلیارد دلاری اوکراین


جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه از بسته کمک‌های پیشنهادی ۵.۲۵ میلیارد دلاری اوکراین در سال ۲۰۲۴ رونمایی کرد و گفت که اتحادیه اروپا در حمایت خود از اوکراین «ثابت قدم» است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این اظهارات را در جریان یک کنفرانس خبری در کنار وزیر خارجه اوکراین در کی‌یف ـ جایی که «اولین نشست» خارج از مقر اروپایی وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای نمایش حمایت از اوکراین برگزار شد ـ اعلام کرد.

اگرچه این نشست اتحادیه اروپا در کی‌یف از سوی جوزپ بورل به عنوان «اولین نشست تاریخی» معرفی شد، اما نشست کی‌یف در زمان ناخوشایندی برای ائتلاف غربی طرفدار اوکراین برگزار شد، چرا که کنگره آمریکا بودجه اوکراین را از لایحه هزینه‌های موقت خود حذف کرد.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه برای نخستین‌بار، نشست خود را در خارج از این اتحادیه و در کی‌یف، پایتخت اوکراین، برگزار کردند.

نشست آنها پس از اینکه یک نامزد طرفدار روسیه در انتخابات اسلواکی پیروز شد، و کنگره ایالات متحده نیز کمک‌های جنگی به اوکراین را از یک مصوبه اضطراری تامین موقت بودجه دولت آمریکا خارج کرد، برگزار شد تا حمایت خود را از اوکراین در برابر تهاجم روسیه نشان دادند.

به گزارش رویترز، کی‌یف این نوسانات سیاسی در اروپا و آمریکا درباره چشم‌انداز حمایت از خود را از کم اهمیت شمرد.

به گزارش رویترز، دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، هنگام استقبال از مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جوزپ بورل، به خبرنگاران گفت: «ما احساس نمی کنیم که حمایت آمریکا از بین رفته است... زیرا ایالات متحده می‌داند که آنچه در اوکراین در خطر است بسیار بزرگتر از اوکراین است.»

XS
SM
MD
LG