لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۴

بایدن با کشورهای متحد آمریکا درباره ادامه حمایت از اوکراین گفت‌و‌گو کرد


جو بایدن - آرشیو
جو بایدن - آرشیو

کاخ سفید اعلام کرد جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز سه شنبه با رهبران کشورهای متحد واشنگتن، اتحادیه اروپا و ائتلاف نظامی پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درباره ادامه پشتیبانی هماهنگ از اوکراین صحبت کرد.

کاخ سفید در بیانیه‌ خود گفت بایدن از جمله با جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا و اولاف شولتس، صدراعظم آلمان صحبت کرد.

پیشتر، کنگره ایالات متحده کمک‌های جنگی به اوکراین را از یک مصوبه اضطراری تامین موقت بودجه دولت آمریکا خارج کرد.

به گزارش رویترز، دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین، روز دوشنبه در کی‌یف و هنگام استقبال از مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جوزپ بورل، به خبرنگاران گفت: «ما احساس نمی کنیم که حمایت آمریکا از بین رفته است... زیرا ایالات متحده می‌داند که آنچه در اوکراین در خطر است بسیار بزرگتر از اوکراین است.»

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه برای نخستین‌بار، نشست خود را در خارج از این اتحادیه و در کی‌یف، پایتخت اوکراین، برگزار کردند.

نشست آنها پس از اینکه یک نامزد طرفدار روسیه در انتخابات اسلواکی پیروز شد، و کنگره ایالات متحده نیز کمک‌های جنگی به اوکراین را از یک مصوبه اضطراری تامین موقت بودجه دولت آمریکا خارج کرد، برگزار شد تا حمایت خود را از اوکراین در برابر تهاجم روسیه نشان دادند.

کولبا در مورد پیروزی نخست وزیر سابق اسلواکی که طرفدار روسیه است در انتخابات آن کشور، گفت که هنوز «خیلی زود است» درباره تاثیر آن بر سیاست اسلواکی قضاوت کرد.

XS
SM
MD
LG