لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۵

همزمان با نشست سران اتحادیه اروپا؛ فرانسه خواستار گسترش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی شد


امانوئل ماکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه - آرشیو
امانوئل ماکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه - آرشیو

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز چهارشنبه برای بررسی افزایش تحریم‌های این بلوک اروپایی علیه جمهوری اسلامی، در واکنش به حمله مستقیم هوایی اخیر تهران به اسرائیل، در بروکسل مقر این اتحادیه تشکیل جلسه دادند.

امانوئل ماکرون رئیس‌ جمهوری فرانسه پیش از این نشست گفت: « ما باید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را گسترش دهیم. ما طرفدار تحریم‌هایی هستیم که تمام کسانی را که در ساخت پهپادها و موشک‌هایی که در حملات هفته گذشته استفاده شده‌اند، هدف قرار دهد.»

آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا نیز پیش از مذاکرات اخیر گروه هفت گفته بود که «تحریم‌ها باید علیه همه نهاد‌هایی که با پهپاد و موشک به اسرائیل و همچنین کشتی‌های دریای سرخ حمله می‌کنند، اعمال شود.»

این نشست دو روزه، اولین نشست سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا پس از حمله روز شنبه جمهوری اسلامی به اسرائیل است که «تلاش‌های دیپلماتیک فوری» برای جلوگیری از «گسترش جنگ» را برانگیخته است.

در شرایطی که مقامات اسرائیل بارها گفته‌اند این حمله مستقیم جمهوری اسلامی تلافی خواهد شد، اتحادیه اروپا ضمن ابراز آمادگی برای افزایش تحریم‌های تهران، از اسرائیل خواسته است خویشتن‌داری به خرج دهد.

بر اساس پیش‌نویس بیانیه‌ای که یک نسخه از آن به دست خبرگزاری رویترز رسیده است، رهبران اتحادیه اروپا حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل را محکوم و همزمان بر تعهد خود به امنیت اسرائیل، تاکید ‌می‌کنند.

در بیانیه تاکید شده اتحادیه اروپا آماده است اقدامات محدودکننده بیشتری را علیه جمهوری اسلامی، به‌ویژه درحوزه صنایع پهپادی و موشکی، انجام دهد. ضمن این که از همه طرف‌ها می‌خواهد از تنش‌ بیشتر، از جمله در لبنان، جلوگیری کنند.

اورسولا فون در لایِن، رئیس کمیسیون عالی اتحادیه اروپا، پیشتر در روز چهارشنبه، با اشاره به سیاست های تهران، مسکو و پیونگ یانگ گفت که حمله جمهوری اسلامی به اسرائیل آخرین نشانه از تلاش «اتحاد جدید اقتدارگرایان» است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او که در کنفرانس دفاعی و امنیتی در بروکسل سخن می‌گفت، تصریح کرد این اتحاد درصدد آن است که نظم مبتنی بر قوانین بین‌المللی را از میان بردارد و دموکراسی‌ها را به نقطه شکست برساند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از کنفرانس ویدئویی روز سه‌شنبه وزیران امور خارجه این اتحادیه گفت این بلوک اروپایی گسترش تحریم‌های جمهوری اسلامی را در پاسخ به حمله تهران به اسرائیل، در دستور کار دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جوزپ بورل با استناد به گفته‌های آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد که منطقه خاورمیانه در پی حمله موشکی و پهپادی شنبه شب جمهوری اسلامی به اسرائیل «در لبه پرتگاه» قرار دارد.

کاخ سفید روز سه‌شنبه اعلام کرد با گروه هفت و سایر متحدان، برای طراحی پاسخی جامع به جمهوری اسلامی همکاری می‌کند و از تحریم‌های جدید علیه برنامه‌های موشکی و پهپادی تهران، همراه با تحریم‌های اضافی علیه نهادهای حامی سپاه پاسداران و وزارت دفاع خبر داد.

XS
SM
MD
LG